Menu

Kurs Sommelierski

1,490.00

Kurs Sommelierski MSBiS bazuje na wiedzy i wieloletnim, zdobywanym na świecie doświadczeniu prowadzących go Sommelierów.

Wyczyść
Kategoria:

Podczas Kursu Sommelierskiego dowiecie się nie tylko czym jest enologia, co różni poszczególne wina, ich szczepy i jak czytać etykietę na butelce.
Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób, które zawodowo chciałyby związać się z sommelierstwem, jak i dla tych, którzy traktują wina jako hobby.

Zawód Sommeliera jest w Polsce wciąż niszową profesją. Z biegiem czasu eksperci w tej dziedzinie stają się bardziej pożądani w restauracjach i hotelach, w których obecnie zatrudnienie Sommeliera jest niezbędne, dodaje prestiżu, stanowi atrakcję i jest ukłonem w stronę coraz bardziej wymagających Gości.

Wino ma fascynującą historię i proces produkcji, każda butelka kryje bogactwo smaków i aromatów, które należy nauczyć się rozróżniać i doceniać. Sommelierstwo to nie tylko zawód, lecz pasja i miłość do wina, którą staramy się zarazić uczestników Kursu.

CZAS TRWANIA:  5 dni | Łącznie 33 godziny lekcyjne (25 zegarowych)
6,5 godz. lekcyjnej (5 godz. zegarowych) dziennie

PLAN ZAJĘĆ:  tydzień - codziennie, od poniedziałku do piątku

GODZINY ZAJĘĆ:  od 17:00 do 22:00 lub od 10:00 do 15:00

EGZAMINY KOŃCOWE:  teoretyczny oraz praktyczny

Egzaminy poprawkowe są bezpłatne, można przystąpić do nich w dowolnie wybranym terminie. Po dłuższej przerwie od zakończenia Kursu proponujemy powtórzenie niektórych zajęć w celu przypomnienia materiału, nie jest to jednak obowiązkowe (za powtarzanie nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat).

CERTYFIKAT MSBiS:  wystawiany jest po zaliczeniu egzaminów końcowych, stwierdza ukończenie Kursu z wynikiem pozytywnym oraz podstawowe przygotowanie do pracy w charakterze Sommeliera.

PROWADZĄCA: Katarzyna Federowicz

Sommelierka, hydrosommelierka, wokalistka i kompozytorka.

Autorka artykułów kulinarno-podróżniczych. Specjalistka ds. gastronomii. Jurorka w międzynarodowych konkursach winiarskich i nalewkarskich. Recenzentka kulinarna. Absolwentka Wine and Spirit Education Trust i Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Stworzyła autorski program warsztatów sensorycznych, podczas których m.in. wykazuje związki w odczuwaniu wina i muzyki.

Przez lata manager zarządzająca restauracji Solec 44 i współtwórczyni Lokal.Bistro. Prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o winie. Promotorka polskiej sceny winiarskiej.

Aktualnie związana z Winnicą Dwór Wilkowice.

KOSZT:  1490 zł

Cena zawiera wszystkie elementy Kursu.
Ewentualne egzaminy poprawkowe również nie są dodatkowo płatne. Opłata jest jednorazowa.

ZAKRES I TEMATYKA

Teoretyczno praktyczne zajęcia w ramach Kursu Sommelierskiego MSBiS obejmują m.in.:

1. Zawód Sommelier - charakterystyka i warsztat pracy

2. Czym jest wino

3. Nauka rozpoznawania zapachów zawartych w winie (Le Nez du Vin)

4. Winnica

 • prace w winnicy - zadania człowieka
 • terroir - znaczenie klimatu i gleby w uprawie winorośli

5. Różne rodzaje fermentacji: alkoholowa, maceracja węglowa, jabłkowo-mlekowa, szaptalizacja

6. Produkcja win białych i produkcja win czerwonych: winnica, zbiór, transport, rozgniatanie, odszypułkowanie, sedymentacja, proces fermentacji, maceracja, kupażowanie, klarowanie, dojrzewanie

7. Metody produkcji win słodkich

8. Białe szczepy - charakterystyka i występowanie: Chardonnay, Savignion Blanc, Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris, Pinot Grigio, Viognier

9. Czerwone szczepy – charakterystyka i występowanie: Cabernet Savignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Tempranillo, Nebiollo, Sangiovese, Malbec, Zinfandel

10. Zrozumienie etykiety na butelce

11. Wady i zalety win

12. Klasyfikacja jakościowa win

13. Zasady profesjonalnej degustacji win: degustacja opisowa i w ciemno, analiza wzrokowa, zapach i smak

14. Dekantacja: etapy, cel dekantowania, jakie wina dekantujemy

15. Kieliszki i karafki do wina

16. Serwis wina spokojnego i musującego- szampana

17. Temperatura serwowanych win

18. Przechowywanie wina

19. Dobór wina do potraw - zasady łączenia

20. Kraje winiarskie i najważniejsi producenci wina: statystyki produkcji i konsumpcji wina na świecie, wykorzystywane szczepy

 • Francja – omówienie regionów winiarskich: Alzacja, Szampania, Dolina Loary, Langwedocja Rousillon, Bordeaux, Burgundia
 • Włochy – omówienie regionów winiarskich: Piemont, Lombardia, Alto Adige, Veneto, Friuli, Toskania, Umbria, Abruzja, Sycylia
 • Hiszpania – omówienie regionów winiarskich: Rioja, Ribera del Duero, Navarra, Catalunya, Jerez, Rueda, Rias Baixas, Toro, Bierzo, La Mancha
 • Niemcy, Austria, Węgry 
 • Wina z nowego świata: Chile, Argentyna, RPA, USA, Australia, Nowa Zelandia

21. Pozostałe style wina

22. Pozostałe alkohole

23. Psychologia i technika obsługi Gości przy stole

Każdy Uczestnik Kursu otrzymuje autorski Podręcznik MSBiS.

Tematy i autorski program Szkolenia są wyłączną własnością Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.

 

ZAREZERWUJ MIEJSCE

Jest to rezerwacja wstępna - do czasu opłacenia uczestnictwa. 
A
by od razu wykupić miejsce, skorzystaj z opcji zakupu on-line (dostępnej u góry, na stronie wybranego szkolenia) dokonując płatności internetowej. Możesz także wykonać przelew tradycyjny lub zapisać się osobiście w sekretariacie szkoły.

  Dziękujemy za dokonanie wstępnej rezerwacji. Prosimy o uregulowanie zadatku w najbliższych dwóch dniach

  OFERTA INDYWIDUALNA

  Zapraszamy także na kursy i warsztaty sommelierskie dla grup zorganizowanych. Przedstawimy Państwu ofertę odpowiadając na indywidualne oczekiwania.

  Szkolimy profesjonalnie pracowników restauracji, hoteli i innych obiektów gastronomicznych, w których wiedza Sommeliera jest niezbędna.
  Organizujemy również warsztaty w formie zabawy czy spotkania integracyjnego, idealne dla grona znajomych, współpracowników czy kontrahentów.

  Kurs Sommelier

  Może spodoba się również…

  pfr