Praca za barem hotelowym – na co musisz się przygotować?

Praca w charakterze barmana wiąże się często z wieloma wyrzeczeniami, ale po drugiej stronie baru na pewno nie można narzekać na nudę czy rutynę. Wystarczy się tylko dobrze przygotować i dowiedzieć, jakie wyzwania mogą czekać Cię w tym zawodzie.

Charyzma ma znaczenie

Nie ma co ukrywać – to praca z ludźmi i dla ludzi, więc osoby towarzyskie i cierpliwe odnajdą się tutaj zdecydowanie łatwiej. Nieraz zdarzają się sytuacje bardzo trudne, kiedy trzeba uspokajać zdenerwowanych gości, tłumaczyć im pewne kwestie wielokrotnie, a także utrzymywać dobre relacje z resztą (często tak samo podenerwowanych) współpracowników. Tu ceni się asertywność i opanowanie. Barman, nawet w stresowej sytuacji, musi umieć działać szybko i z pełnym profesjonalizmem. I, oczywiście, z uśmiechem.

Choć warto mieć świadomość trudnych momentów, to warto pamiętać, że w tej pracy zdecydowanie więcej jest tych miłych chwil. Ciągły kontakt z ludźmi, możliwość nawiązania ciekawych znajomości, poznania innych kultur, a także okazywanie pomocy innym – to daje ogromną satysfakcję i radość z pracy.

Nauka, nauka, nauka

Osoba stojąca za barem, oprócz umiejętności zabawiania gości rozmową, powinna również imponować umiejętnościami i wiedzą ze swojej dziedziny. Dobrze więc zainwestować w kurs barmański, na którym można nauczyć się sposobów mieszania alkoholi, zasad ich podawania, tworzenia własnych receptur, a nawet efektownego serwowania trunków. W pracy barmana, nie tylko hotelowego, ważne jest, żeby umieć działać szybko i pewnie, a do tego stać się swego rodzaju showmanem, który wprowadzi gości w dobry nastrój na cały wieczór. Tego właśnie uczą kursy barmańskie.

Znajomość co najmniej jednego języka obcego (a najlepiej podstawowych zwrotów w przynajmniej kilku językach) to podstawowy wymóg, by czuć się swobodnie w tej pracy. Hotele przyjmują gości z całego świata – warto więc nastawić się na intensywną naukę języków, bo kontakt z osobami obcojęzycznymi jest nieunikniony.

Wytrzymałość fizyczna i dobra aparycja

Mało kto zdaje sobie sprawę, że od barmana wymaga się wytrzymałości fizycznej. Praca za barem to praca w wymuszonej, stojącej pozycji przez cały wieczór, a często i noc. Do tego trzeba być cały czas w ruchu. Ważne jest też to, by, mimo zmęczenia czy niedospania, dobrze wyglądać. I nie chodzi tu o piękne rysy twarzy, ale schludny i zadbany wygląd.

Praca barmana w hotelu nie jest dla każdego. To prawda. Ale trzeba pamiętać, że daje ona mnóstwo satysfakcji, radości, nie pozwala pogrążyć się w nudzie i rutynie. Doświadczenie i umiejętności można zdobyć na kursach barmańskich.