Krótka historia rumu

Rum jest trunkiem kojarzącym się w głównej mierze z piratami i żeglarzami. Zawartość alkoholu w tym trunku oscyluje od 38% aż do 85% – im dłużej rum leżakuje, tym więcej procentów znajdziemy w jego składzie. Wyprodukowany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu soku lub melasy, jest popularny wśród smakoszy bardziej wykwintnych alkoholi.

Nie tylko piraci

Ten złocisty napój został sprowadzony przez Arabów z Dalekiego Wschodu na kontynent europejski. Początki jego produkcji miały miejsce w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, skąd następnie technologia wytwarzania została przeniesiona przez Krzysztofa Kolumba na tereny Ameryki Południowej. W XVII wieku na masową skalę produkowano rum w rejonie Morza Karaibskiego. Oprócz lokalnych piratów, po rum chętnie sięgali żołnierze brytyjskiej marynarki wojennej, którzy zastępowali nim dzienne racje piwa. Rum zyskał szerokie grono zwolenników na Karaibach, skąd w szybkim tempie został sprowadzony do Ameryki. W XVII wieku w Nowym Jorku rozpoczęła pracę pierwsza destylarnia, a kolejne w niedługim czasie pojawiły się w Bostonie. Wysokie zapotrzebowanie na ten trunek doprowadziło do uchwalenia w 1764 roku Ustawy o cukrze, która była jedną z przyczyn późniejszego wybuchu rewolucji amerykańskiej.

Zróżnicowanie

Rum, choć popularnie nazywany jest złocistym trunkiem, w rzeczywistości może mieć barwę od białej aż po czarną, charakteryzujące się odmiennym smakiem i zapachem. Biały rum ma łagodny smak i idealnie nadaje się do przyrządzania subtelniejszych drinków. Złoty i ciemny, o mocniejszym smaku, są odpowiednie do wyrazistych koktajli, natomiast czarny jest używany w przemyśle spożywczym. Rum spożywany w rozsądnych ilościach zmniejsza ryzyko zawałów, łagodzi stany zapalne, zwiększa odporność i pomaga zwalczać przeziębienia. Im starszy rum, tym większa jego cena; za ponad 25-letni trunek należy przygotować się na wydatek rzędu nawet około 1500zł za 700ml.

Więcej na temat historii najrozmaitszych trunków i ich zastosowaniu we współczesnym barmaństwie, możesz dowiedzieć się na szkoleniu dla barmanów. Dzięki wiedzy o pochodzeniu poszczególnych alkoholi i poznaniu zasad miksologii nauczysz się przygotowywać klasyczne drinki, a także tworzyć własne – zgodne z zasadami sztuki barmańskiej.