Koniak – charakterystyka alkoholu

Koniak jest jednym z najpopularniejszych winiaków pochodzących z Francji. Często zwany jest królem alkoholi lub wodą życia. Jego produkcja jest niezwykle wymagająca, a nazwa – zastrzeżona jedynie dla alkoholi wyprodukowanych w rejonie miejscowości Cognac.

Jak rozpoznać prawdziwy koniak?

Koniak powstaje na bazie białego wina, zawierającego 90% gron szczepów, takich jak Colombard, Folle Blanche lub Ugni Blanc. Wino podlega dwukrotnej destylacji z użyciem miedzianych alembików, a następnie przez minimum dwa lata leżakuje w dębowych beczkach. Smak trunku zależy od proporcji zmieszanych ze sobą alkoholi z poszczególnych beczek. Koniaki oznaczane są symbolami V.S, V.S.O.P, X.O lub Vintage, wskazującymi na długość ich leżakowania. Odpowiednio długo leżakujący koniak zawiera około 40% czystego alkoholu. Aby nie stracił swoich właściwości, należy przechowywać go w stojącej, szczelnie zamkniętej butelce w suchym i ciemnym miejscu. Po otwarciu należy ściśle ograniczyć dostęp powietrza do wnętrza butelki. Wśród najpopularniejszych producentów, warto wymienić marki tj. Hennessy, Remy Martin, Augier, Bisquit, Camus, Davidoff oraz Delamain.

Przystępując do degustacji i oceny koniaku, warto ogrzać kieliszek w dłoniach, aby wspomóc uwolnienie jego aromatu. Okrężnymi ruchami mieszamy zawartość i delektujemy się wyszukanym smakiem tego trunku. Koniak jest alkoholem wyjątkowo wszechstronnym i nadaje się do wielu zastosowań. Z powodzeniem jest spożywany jako samodzielny napój, ale też jako baza drinków, takich jak Sazerac, Sidecar, Old Fashion czy French Mohito. Dobrze sprawdza się również w formie dodatku do deserów, kaw czy potraw na bazie łososia i owoców morza. Jeśli interesuje Was zastosowanie tego wyjątkowego trunku, warto zapisać się na kurs barmański, na którym poznacie dokładniej właściwości tego napoju.

Koniak jest szlachetnym, docenianym na całym świecie alkoholem, przeznaczonym dla prawdziwych koneserów. Jego wyjątkowy smak zachwyca wielu ludzi, gotowych płacić olbrzymie kwoty za odmiany o wyjątkowo długim czasie leżakowania.