Jakie wina wybrać na wakacyjny relaks?

W Polsce wciąż brakuje osób, które na winach naprawdę się znają. Brak tradycji (a właściwie tradycja mocno zaburzona zdarzeniami XX wieku) spowodowała, że przeciętny Polak nie potrafi porównywać najistotniejszych cech tego trunku. Najważniejszym argumentem przy zakupie butelki wina najczęściej pozostaje cały czas jego cena.

Sommelierstwo, czyli wszystko o winach

Od jakiegoś czasu można w Polsce skorzystać z wiedzy i umiejętności sommeliera. To stosunkowo nowa na naszym rynku specjalizacja barmańska. Przygotowuje do niej standardowy kurs dla barmanów, gdzie część zajęć poświęcona jest właśnie wiedzy o winach. Jednak kurs dla barmanów to dopiero początek drogi zawodowej sommeliera, który, by stać się profesjonalistą, na naukę tego zawodu musi poświęcić kolejne lata życia. Sommelier może stać się zawodowym doradcą w zakresie win i pomagać zaopatrywać piwniczki z winami, może pracować jako kelner specjalizujący się wyłącznie w dobieraniu i serwowaniu wina a może też przeobrazić się w eksperta w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji, czyli pracować jako enolog.

Wino i wakacyjny relaks

Korzystając z pięknej letniej pogody i posiłków na świeżym powietrzu warto posłuchać rady doświadczonego sommeliera, gdy ten poleca na wakacyjny wieczór jedno z win różowych. Ich ojczyzną jest Prowansja i to dlatego napój ten najlepiej komponuje się z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Francuskie wina różowe są wyraziste w smaku. Z tego powodu serwuje się je do niezliczonych potraw kuchni francuskiej i włoskiej, zapiekanych warzyw z dodatkiem czosnku i rozmarynu, dań z dużą ilością intensywnych ziół. Wino różowe lubi też towarzystwo ryb z grilla, mocnych serów lub jagnięciny.

O charakterze win różowych, podobnie jak białych i czerwonych, decyduje w dużej mierze szczep winogron, z którego zostały wyprodukowane. Corvina veronese i rondinella tworzą różowe i lekkie Bardolino, wspaniale komponujące się z przystawkami jako aperitif, inny szczep – cabernet franc daje równie lekkie i delikatne Rose d’Anjou, które sprawdzi się także jako aperitif podawany z owocami morza czy bruschettą. Miłośnicy win różowych docenią trunek wytwarzany ze szczepu montepulciano, wina te, nazywane cerasuolo, czyli czereśniowe posiadają piękny intensywnie różowoczerwony kolor i charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością alkoholu.

Laikowi trudno sobie nawet wyobrazić jak szeroki jest zakres wiedzy o winach. Przy ich wyborze może zdać się albo na instynkt albo skorzystać z porad wszechwiedzących sommelierów.