Jak jakość wody wpływa na smak kawy?

Większość z nas nie jest w stanie, obejść się bez swojej ulubionej kawy. Z czego głównie się składa? W 98% z wody dlatego można powiedzieć, że jest niezwykle ważnym jej składnikiem.

Znaczenie pierwiastków i minerałów

Niewątpliwe każdy kurs dla baristów, powinien zawierać omówienie tak istotnej kwestii, jak woda. Zawiera w sobie różnego rodzaju substancje, które są w niej rozpuszczone. Zbyt duża ilość pierwiastków i minerałów w wodzie, może powodować to, że smak małej czarnej może wydawać się nieco ubogi. Odwrotny proces, czyli kawa z wodą zbytnio wyjałowioną, sprawi, że jej posmak nie będzie zbyt przyjemny dla naszych kubków smakowych.

Jak uzyskać odpowiedni balans jakości wody?

W każdym kranie woda jest różna, a ta reguła tyczy się również tych mineralnych i źródlanych. Idąc na kurs baristyczny, dowiesz się, że jest coś takiego jak TDS. W tym skrócie określa się ilość rozpuszczonych minerałów w wodzie. Eksperci precyzują, że najlepszy smak kawy uzyskamy w wodzie, która zawiera ich pomiędzy 120, a 160 mg na litr.

Właściwa temperatura też jest ważna

W tym wypadku trzeba zadbać o odpowiedni balans. Optymalna temperatura nie powinna być niższa niż 88 oraz nie wyższa od 94˚C. Zbyt niska temperatura, spowoduje, że napar będzie bardziej kwaśny. Co się stanie, gdy przegrzejemy zbytnio wodę? Całe walory smakowe zostaną utracone, a w kawie wyczujemy niezbyt przyjemną nutę goryczy. Dobierając właściwą temperaturę, jesteśmy w stanie uzyskać napar o idealnym smaku.

Woda twarda czy miękka? Co ze współczynnikiem pH?

To jest kolejny element, którego nie powinno się pomijać. Dobrej jakości kurs dla baristów, powinien o tym wspomnieć. Jeśli woda będzie znacząco twarda, kawa nie będzie miała głębokiego smaku i aromatu. Miękka woda zdecydowanie pomoże, w uzyskaniu optymalnego profilu smakowego. Dodatkowo w urządzeniu do jej parzenia, nie będzie odkładał się zbędny kamień, który potrafi uszkodzić nie jedno urządzenie. Woda powinna mieć również współczynnik pH najbardziej zbliżony do neutralnego. Odczyn zasadowy wywoła zbyt cierpkawy smak, natomiast odczyn kwaśny, zwiększy kwasowość naparu.