Dlaczego każdy kelner powinien uczyć się zasad savoir vivre?

Zawód kelnera może być ciekawym i dochodowym zajęciem. W tej profesji liczą się zwłaszcza umiejętności interpersonalne, dokładność, miłe usposobienie i często poczucie humoru, które pomaga rozładować stresujące sytuacje. Osoba, która zajmuje się obsługą klientów restauracji, powinna posiadać wysoką kulturę osobistą. Oznacza to, iż musi doskonale orientować się w zasadach savoir vivre. Samemu trudno przyswoić sobie wszystkie skomplikowane zasady etykiety. Dlatego pomocny będzie kurs kelnerski.

Jak kształcić się na profesjonalnego kelnera?

Na portalach internetowych, z łatwością można znaleźć ogłoszenia o dobrze płatnej pracy dla kelnerów. Na najwyższe stawki i najlepsze warunki pracy, mogą liczyć ci, którzy mają rozwinięte umiejętności interpersonalne i wysoką kulturę osobistą. Co to oznacza? Profesjonalista podchodzi poważnie do swojej pracy. Dobry kelner bazuje na sprawdzonej wiedzy i czerpie ją z odpowiednich źródeł: podręczników savoir vivre i specjalistycznych kursów. Zasady kelnerstwa to nie tylko podawanie potraw, lecz także wiele czynności związanych z obsługą klienta. Kelner podczas kursu zawodowego uczy się, jak prawidłowo nakrywać do stołu. Musi rozpoznawać rodzaje porcelany, zastawy stołowej, kieliszków oraz sztućców. Rozpoznaje gatunki win oraz innych alkoholi i potrafi dobrze doradzić klientowi w doborze trunków. Równie ważne jest podejście psychologiczne, rozpoznanie typów klientów, zwłaszcza tych trudnych i wybrednych. Na kursie można nauczyć się technik obsługi i sposobów rozwiązywania potencjalnych konfliktów.

Zakres szkolenia na zawodowego kelnera

Planując rozwój w zawodzie kelnera, warto wybrać się na kurs kelnerski. Szkolenie obejmuje wszystkie istotne elementy tej profesji. Dotyczy zarówno nowoczesnych systemów informatycznych, rezerwacyjnych i płatniczych, jak i dawnych zasad, które wciąż są aktualne. Kelner szkoli umiejętności obsługi, techniki sprzedażowe i podejście do klienta. Uczy się bardzo ważnych szczegółów nakrywania do stołu, kolejności podawania potraw i napojów. Na kursie prezentowane są także rodzaje serwisów.

W renomowanych restauracjach i hotelach liczy się wiedza oraz nienaganne maniery. Dobry kelner po specjalistycznym kursie może szybko awansować. Znajomość zasad savoir vivre pomoże w codziennej pracy i ułatwi kontakty z klientami.