Czym charakteryzują się wina francuskie?

Francja należy do liderów w uprawie winorośli oraz produkcji win. Statystyczny Francuz w ciągu całego roku wypija około 50 litrów tego szlachetnego trunku. Regionalne francuskie wina są znane niemal na całym świecie ze swojej wysokiej jakości, różnorodności oraz bardzo restrykcyjnego toku produkcji. Różnorodność francuskich win wynika z niejednorodnego klimatu. Pewne regiony cieszą się słoneczną pogodą niemal cały rok, a w innych regularnie dochodzi do opadów.

Historia

Co prawda, wino pochodzi najprawdopodobniej z Egiptu, ale na terenie Francji produkowano je już w starożytności. Na początku tylko na terenach śródziemnomorskich, lecz z biegiem czasu przemysł winiarski rozprzestrzenił się na cały kraj. W XIX wieku miała miejsce plaga filoksery, inwazyjnego szkodnika winnic. Współcześnie Republika Francuska ma problem z nadprodukcją wina.

Warto również wspomnieć, że zawód sommelier pochodzi z Francji, a konkretniej Burgundii. Sommelier w XVII wieku odpowiadał za rozpowszechnianie wiedzy o winie, świadomej degustacji oraz o cenach za poszczególne gatunki.

Najważniejsze regiony winiarskie

Alzacja – słynie z najlepszego białego wina (Chasselas, Auxerrois). Ponieważ leży blisko granicy niemieckiej, wiele tamtejszych win ma niemieckie nazwy oraz typowe reńskie opakowanie (butelka typu flutes). Jeżeli chodzi o alzackie czerwone wina, to są bardzo podobne w smaku do tych niemieckich. Winnice leżą w dolinie wzdłuż Renu.

Bordeaux – to jeden z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich. Jakość wina w dużej mierze zależy od pogody. Najpopularniejszymi winami w tym regionie są między innymi Cotes de Blaye i Blanquette de Limoux.

Dolina Roda – jest drugim po Bordeaux regionem, gdzie produkuje się najwięcej wina. Północna część słynie z syrah oraz viogniera, a południowa z grenache, cinsault, mourvedre i carignan.

Innymi popularnymi regionami są: Dolina Loary, Jura, Burgundia, Szampania oraz Prowansja.

Reasumując, wina francuskie mają na świecie wielu fanów ze względu na różnorodność. Każdy znajdzie wino dopasowane do swoich preferencji oraz oczekiwań. Doświadczony sommelier z cała pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru.