WYDARZENIE SPECJALNE: HERNAN ARANGO DE PARRA – PRESIDENT & RUM MASTER DESTILERIA COLOMBIANA W MSBiS!

Mamy zaszczyt zaprosić Absolwentów Szkoleń Barmańskich MSBiS i jednocześnie miłośników starzonych rumów, na spotkanie z Hernanem Arango de Parra, opiekunem, rum masterem i prezydentem Destileria Colombiana, gdzie powstają rumy Dictador.


Hernan, jest już trzecim pokoleniem rodziny Parra, sprawującym pieczę nad dębowymi beczkami wypełnionymi złocistym rumem Dictador.

Historia, przedstawiona poniżej przybliży Wam wyjątkowy klimat nadchodzącego spotkania:

Dyktatorska inspiracja

Jedną z najciekawszych, a przy tym najbardziej rozpoznawalnych marek kolumbijskich rumów jest Dictador. Gorzelnia, gdzie powstaje, została założona w 1913 roku, lecz historię nazwy tego trunku należy wzbogacić o kolejne 160 lat.

Otóż w 1751 roku do Cartageny przybył namiestnik korony hiszpańskiej Severo Arango y Ferro, który nie tylko miał zadbać o rozwój gospodarczy, ale także ciągłość dostaw z zamorskich kolonii Hiszpanii. A były to nie lada dostawy, bowiem właśnie tu trafiało złoto złupione tubylcom przez konkwistadorów, zanim wypełniło po brzegi skarbiec hiszpańskiego monarchy.

Nic dziwnego, że cumujące w kartageńskim porcie statki stanowiły niezwykle łakomy kąsek dla piratów, od których aż się roiło na Morzu Karaibskim. Jeszcze dziś można podziwiać potężne mury obronne z zamkiem San Felipe, które należą do największych atrakcji turystycznych Cartageny (ich długość wynosiła 11 kilometrów!). Miały one chronić mieszkańców przed korsarzami, lecz jeszcze skuteczniejszy okazał się nowy namiestnik, któremu rozgłos przyniosły rządy silnej ręki. Szybko miejscowi nadali mu przydomek „Dictador”. Podczas długiego pobytu w zamorskiej kolonii Severo Arango y Ferro odkrył smak miejscowego trunku – rumu. Nie tylko rozsmakował się w nim, ale zapragnął zająć się jego produkcją. I tak też się stało.

Hołd zamknięty w butelce

Niemal dwa wieki później w jego ślady poszedł Don Julio Arango y Parra, potomek „Dictadora”, który w 1913 roku założył własną destylarnię. W hołdzie złożonym swojemu słynnemu pradziadkowi umieścił jego przydomek na butelce swojego sztandarowego trunku. Nowy rum szybko przypadł do gustu Kolumbijczykom. Sukces na rynku lokalnym sprawił, że właściciele marki zaczęli coraz częściej myśleć o podboju rynków światowych. Udało się to trzeciemu pokoleniu rodu Arango.

Rum rozlewany do charakterystycznych, produkowanych w Japonii butelek, tak jak niegdyś złoto wysyłane przez „Dictadora”, przepłynął Atlantyk i dotarł do Europy. Obecnie produkcję rumu nadzoruje osobiście Herman Arango Parra, potomek słynnego Don Julio Arango y Parra. W zależności od jego rodzaju, fermentacji poddawana jest tzw. „miód” – sok uzyskiwany z pierwszego tłoczenia trzciny cukrowej. Później – w stalowych kolumnach lub miedzianych alembikach – odbywa się destylacja. Tak otrzymany destylat trafia do dębowych beczek, w których podlega starzeniu. Tam właśnie rum uzyskuje ostateczny „szlif” kształtujący jego walory smakowe i bukiet. Co ciekawe, w procesie starzenia stosuje się znany z Jerez system solera – destylat „wędruje” pomiędzy beczkami ustawionymi w kilku rzędach, jedne na drugich, według prostej zasady – najmłodsze destylaty na górze, najstarsze – w najniższym rzędzie.

Nazwa Kolumbia została zaczerpnięta od nazwiska słynnego odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Co ciekawe, on sam nigdy tu nie dotarł. Sami Kolumbijczycy zaś często mówią o niej „Locombia”, czyli szalony kraj. A rum to smakowity sposób na poznanie istoty tego szaleństwa.

 

ZGŁOSZENIA I UCZESTNICTWO:

Spotkanie odbędzie się w warszawskiej siedzibie Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów przy ulicy Wspólnej 65A w terminie:
4 marca 2015 o godz. 14.00.
Prowadzone będzie w języku angielskim i potrwa 1,5 godziny. Dla uczestników przewidziano dyplomy.

Absolwentów MSBiS zainteresowanych uczestniczeniem w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia* na adres: sekretariat@msbis.cfolks.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:
imię i nazwisko, termin i miasto ukończenia Szkolenia MSBiS lub nr. certyfikatu, a także kontaktowy numer telefonu.

* Zgłoszenie obliguje do obecności. Liczba miejsc jest ograniczona, więc w przypadku rezygnacji prosimy o informację najpóźniej 3 marca i nie blokowanie miejsca. Osoby, które potwierdzą uczestnictwo i nie stawią się na Warsztatach utracą możliwość uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach.