Warsztaty Wild Turkey Bourbon: THE WILDEST OF BARTENDERS

 14 kwietnia w Warszawie i 15 kwietnia w Krakowie, w siedzibach Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, odbyły się wyjątkowe szkolenia pod egidą marki Wild Turkey® Bourbon.
Unikalne warsztaty z wiedzy o bourbonie poprowadził Global Brand Ambassador marki – Martin Taylor, na co dzień mieszkający w Anglii oraz rodzimy Brand Ambassador Rafał Nawrot.
 
Celem warsztatów było zapoznanie słuchaczy, w tym najlepszych warszawskich i krakowskich Barmanów z renomowanych koktajl barów, z kategorią alkoholu jaką jest bourbon. Uczestnicy poznali specyficzne uregulowania prawne, historię destylarni Wild Turkey® oraz jej dwóch Master Distillerów. Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć degustacji i elementów miksologii. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się między innymi, o tym skąd wziął się bourbon i jakie warunki musi spełniać alkohol, by móc otrzymać to miano.
 
Ciekawostką było podkreślenie przez Ambassadorów tego, że wszystkie warianty bourbona pochodzące z destylarnii mają ten sam mashbill (procentowy skład zbóż w zacierze), a różnice w smaku czy konsystencji biorą się tylko z procesu leżakowania w różnych częściach magazynów przez różny okres czasu. Uwiarygodnieniem słów Ambassadorów była degustacja trzech wariantów bourbona, w której udział wzięli wszyscy słuchacze.
Uczestnicy mieli okazję spróbować: dwóch dostępnych szeroko na polskim rynku: Wild Turkey® 81 oraz 101, a także niedostępnego w regularnej sprzedaży w Polsce wariantu small-batch i barrel proof Wild Turkey® Rare Breed.
 
Na sam koniec Martin Taylor oraz Rafał Nawrot wspólnie przygotowali kilka propozycji na bazie Wild Turkey® 81 i 101. Podczas tej części warsztatów Brand Ambassadorowie pokazali jak uniwersalnym narzęciem pracy jest bourbon. Można się nim cieszyć zarówno podaczas degustacji ze szkła typu Glencairne czy też w iście amerykański sposób – na lodzie w szklankach typu old-fashioned, ale również może być doskonałą bazą do wielu różnych typów koktajli.
 
Ciekawym doświadczeniem było przygotowanie przez Brand Ambassadorów popularnego koktajlu Manhattan w wersjach na obu warianatach. Pokazali tym samym, jak różny efekt można uzyskać delikatnie modyfikując główny składnik i co każdy z nich wnosi do koktajlu. Martin Taylor przygotował nastepnie Back Feather, zwycięzcę jednego z konkursów Wild Turkey w Anglii, który jest wariacją na temat Manhattana. Nastepną opcją warsztatową był New York Flip. Rafał Nawrot udowodnił nim, że bourbon świetnie pasuje również do propozycji deserowych. Najbardziej egzotycznym z przygotowanych koktajli, który wzbudził największą ciekawość barmanów, był koktajl na bazie shrubb’a z buraka i ziaren kakaowca. Ostatnią propozycją była kompozycja o nazwie Kentucky South Claw, inspirowana klasycznym koktajlem Cosmopolitan, jednak jego charakter jest trochę odmienny.