JEFF ARNETT MASTER DISTILLER JACK DANIEL’S W POLSCE

JEFF ARNETT

Spotkanie z Jeffem Arnettem w warszawskiej siedzibie Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.

"Otrzymanie funkcji siódmego w historii firmy Master Distillera jest dla mnie ogromnym zaszczytem – powiedział Arnett.

Z dużym szacunkiem podchodzę do tradycji firmy i pamiętam o przesłaniu, jakie zostawił nam Jack:
Każdego dnia robiąc whiskey, robimy ją najlepiej jak potrafimy
”.

Jeff Arnett Master Distiller Destylarni Jack Daniel przyleciał do Polski, aby podczas warsztatów eksperckich w warszawskiej siedzibie Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów spotkać się z miłośnikami Tennessee Whiskey i barmanami.
W Polsce ostatnie tego typu spotkanie odbyło się blisko 10 lat temu.

Następca Jaspera Newtona Daniela podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiedział o specyfice wytwarzania Tennessee Whiskey tworzonej niezmiennie, od ponad 160 lat, według tych samych zasad. Omówił proces charcoal mellowing i przeprowadził degustację wybranych produktów z rodziny whiskey Jack Daniel’s. Uczestnicy warsztatów otrzymali imienne certyfikaty Master of Mellowing.

Jeff Arnett decyduje o tym jak smakuje whiskey, którą pijemy!
Nadzoruje i odpowiada za cały proces wytwarzania, począwszy od selekcji składników przez ich obróbkę, dodawanie drożdży, proces fermentacji, destylację, charcoal mellowing, aż do procesu dojrzewania whiskey w dębowych beczkach. W każdej butelce Jack Daniel’s Tennessee Whiskey odnajdujemy jego doświadczenie, talent i zaangażowanie. Od 2008 roku jest 7 następcą Jaspera Newtona Daniela. Tytuł Master Distiller przyznawany od połowy lat pięćdziesiątych XIX wieku.

Przeczytajcie historię siódemki, cyfry która nierozerwalnie związana jest z Jack'iem Daniel'em i jej obecności w życiu i karierze obecnego Master Distiller'a destylarni Jack Daniel's.

"SIÓDEMKA” JEFFA ARNETTA

JEFF ARNETT, MASTER DISTILLER JACK DANIEL’S TENNESSEE WHISKEY MA WŁASNE POWODY,
BY SIÓDEMKA BYŁA JEGO SZCZĘŚLIWĄ LICZBĄ.

Od dnia, w którym Jack Daniel po raz pierwszy zaprezentował światu swoją Tennessee Whiskey, powstało wiele historii na temat znaczenia Old No.7. Niektórzy twierdzą, że Jack miał siedem narzeczonych, inni zaś, że litera „J” w jego podpisie po prostu przypominała cyfrę „7”. Od zawsze siódemka jest uważana za szczęśliwą liczbę i to mógł byd wystarczający powód, by znalazła się na etykiecie Jack Daniel’s Tennessee Whiskey. Całą prawdę znał jedynie Jack i Jeff Arnett nawet nie próbuje jej odgadnąd. Ma jednak kilka własnych powodów, dla których liczba siedem jest dla niego ważna.

Przede wszystkim Jeff Arnett w 2008 roku został siódmym Master Distillerem w historii destylarni Jack Daniel. Tytuł ten jest przyznawany od połowy lat pięćdziesiątych XIX wieku. Jako Master Distiller, Arnett nadzoruje cały proces wytwarzania whiskey, począwszy od selekcji składników, przez ich obróbkę, dodawanie drożdży, proces fermentacji, destylację, charcoal mellowing, aż do procesu dojrzewania whiskey w dębowych beczkach.

Otrzymanie funkcji siódmego w historii firmy Master Distillera jest dla mnie ogromnym zaszczytem– powiedział Arnett. Z dużym szacunkiem podchodzę do tradycji firmy i pamiętam o przesłaniu, jakie zostawił nam Jack: „Każdego dnia robiąc whiskey, robimy ją najlepiej jak potrafimy”.

Nie powinno być też zaskoczeniem, że Arnett rozpoczął swoją karierę w destylarni Jacka Daniela w 2001 roku – siedem lat zanim został Master Distiller’em. Jego pierwsza praca polegała na kontrolowaniu jakości i nadzorowaniu Jack Daniel’s Single Barrel. Od tego czasu Arnett pracował w destylarni na różnych stanowiskach. Zajmował się między innymi procesem magazynowania, dojrzewania i destylacji, kierował procesem charcoal mellowing, kontrolował jakość beczek i etap butelkowania whiskey. Był także członkiem Master Tasters’ panel.

Miałem naprawdę wiele szczęścia, że mogłem uczyć się rzemiosła, pracując z wysoko wykwalifikowanymi ludźmi, dla których whiskey to także wspólna pasja – twierdzi Arnett. Moim zadaniem jest dbanie o to, aby cały proces wytwarzania Jack Daniel’s Teneessee Whiskey pozostał w zgodzie z tradycją. Jednocześnie muszę mieć pewność, że dostarczamy najwyższej jakości produkt, który cieszy się uznaniem na całym świecie.

Arnett obliczył także, iż w momencie otrzymania tytułu Master Distillera był o siedem lat młodszy od swojego poprzednika, w chwili gdy ów otrzymał podobny przywilej. Sam Jack Daniel był pierwszym z sześciu mistrzów, którzy w przeciągu ponad 140 lat pełnili tę funkcję przed Arnettem. Kadencja Jack’a przypadła na lata 1866 – 1911. Pozostałych pięciu to: Jess Motlow (1911-1941), Lem Tolley (1941-1964), Jess Gamble (1964-1966), Frank Bobo (1966-1988) i Jimmy Bedford (1988-2008).

Od dawna siódemka jest w oczywisty sposób wyjątkowa dla marki Jack Daniel’s. Mimo to zazwyczaj ludzie nie mogą wyjść ze zdziwienia, kiedy wymieniam własne powody, dla których jest ona mi tak bliska. Z pewnością to moja szczęśliwa liczba – twierdzi Arnett.

****

Jack Daniel’s: Destylarnia Jack Daniel’s jest najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w USA. Jej właścicielem był Jasper Newton Daniel, człowiek, który większośd swojego życia poświęcił na doskonalenie procesu produkcji whiskey. Destylarnia zlokalizowana w miasteczku Lynchburg, w stanie Tennessee do dziś znajduje się w Narodowym Spisie Miejsc Historycznych USA. Są tam wytwarzane: Jack Daniel’s Old No.7 Tennessee Whiskey, Gentleman Jack i Jack Daniel’s Single Barrel. Dystrybutorem produktów marki Jack Daniel’s w Polsce jest Brown Forman Polska Sp. z o.o