Na co zwrócić uwagę przy parzeniu kawy?

Parzenie kawy dla wielu osób jest sztuką. Posiadając w domu najprostszy ekspres ciśnieniowy, z łatwością możemy przygotowywać wiele bardzo smacznych rodzajów kaw lub napojów kawowych. Bardzo wiele osób narzeka na jakość kawy lub jej niewłaściwy smak. Przeważnie wynika to jednak ze złego sposobu jej parzenia, co zabija smak i właściwości kawy. Jakich popularnych błędów unikać?

Zbyt wysoka temperatura wody

Podobnie jak w przypadku parzenia herbaty ludzie mają w zwyczaju zalewać kawę wrzątkiem. To właśnie ten etap znacząco zmienia smak kawy, na który wszyscy narzekają. Nie posiadając ekspresu lub czajnika, na którym precyzyjne ustawimy temperaturę wody, wystarczy po całkowitym zagotowaniu odczekać mniej więcej dwie minuty. Dzięki temu temperatura nie przekroczy 95°C.

Jakość wody

Osoby zajmujące się domem doskonale wiedzą, że woda płynąca z kranu najczęściej nie jest najlepszej jakości. Łatwo to zauważyć, kiedy obserwujemy pojawiający się kamień w czajniku czy ekspresie. Stosowanie przefiltrowanej miękkiej wody znacznie wpływa na smak kawy. Dlatego przed zagotowaniem wody przygotujmy ją odpowiednio w specjalnym dzbanku lub filtrze.

Mielenie kawy

Wiele osób doskonale wie, że świeżo zmielona kawa smakuje znacznie lepiej. Dodatkowo ma niezastąpiony aromat. Znaczna część osób pijących kawę kupuje już zmieloną przez producenta, która niestety nie ma najlepszych właściwości. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kawy w ziarnach i mielenie ich przed każdym planowanym parzeniem. Kupno dużej paczki kawy ziarnistej, zmielenie jej jednorazowo i zamknięcie w szczelnym pojemniku, przyniesie taki sam efekt jak zakup już zmielonej kawy. Zmieloną kawę należy zaparzyć w ciągu pierwszych kilku minut, co potwierdzi każdy profesjonalny barista.

Zmiana kilku podstawowych przyzwyczajeń związanych z parzeniem kawy może znacznie uprzyjemnić sam rytuał. Nawet bez kursu dla baristów możemy poprawić smak przygotowanego samodzielnie napoju.