Whisky czy whiskey? Na czym polega różnica?

Wielu smakoszy alkoholi, często staje pod dylematem, który dotyczy popularnego trunku wysokoprocentowego. I o ile w wymowie obie nazwy brzmią tak samo, o tyle w formie pisanej różnią się między sobą jedną literką. Chodzi oczywiście o whiskey i whisky. Na czym tak naprawdę polega różnica między nimi? Jak odróżnić je między sobą?

Whiskey whisky nie równa

Whisky jest jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie. Napój powstaje w trakcie procesu destylacji zacieru zbożowego. Dojrzewa głównie w beczkach, w których znajdowały się wcześniej inne trunki, co ma znaczący wpływ na powstanie wyjątkowego aromatu.

Tradycyjna whisky produkowana jest przede wszystkim w Szkocji, Kanadzie oraz Japonii. Powstaje z jęczmienia odpowiednio wcześniej wędzonego w torfowym dymie, przez co charakteryzuje się dymno-ziemistym posmakiem. Dodatkowo, whisky musi być dwukrotnie destylowana. Ważne jest też, aby przeleżała w beczkach co najmniej trzy lata.

Whiskey wytwarzana jest natomiast w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Amerykańska wersja produkowana jest z kukurydzy, z kolei irlandzka powstaje z jęczmiennego słodu. Nie jest jednak w żaden sposób wędzona, tak jak w przypadku szkockiego alkoholu. Whiskey destylowana jest trzykrotnie.

Najpopularniejsze drinki

Mimo, iż ten trunek sam w sobie jest dosyć mocny i ma charakterystyczny posmak, można pokusić się o stworzenie różnego rodzaju drinków na bazie whisky.

Do najpopularniejszych drinków, którego głównym składnikiem jest whisky lub whiskey, należy Manhattan. Dodatkowo, do jego skomponowania potrzebny jest jeszcze vermouth oraz angostura. Dla ozdoby można wykorzystać czereśnię lub wiśnię. Wszystkie alkohole należy odpowiednio wymieszać i wlać do wysokiego, wcześniej schłodzonego kieliszka.

Miłośnicy mocniejszych trunków, równie często sięgają po drink Whiskey Sour. Oprócz irlandzkiej bądź amerykańskiej whiskey, do jego przygotowania potrzebny jest sok z limonki lub cytryny, syrop cukrowy oraz białko jajka. Do profesjonalnego shakera bądź miksera należy wlać samo odseparowane białko. Następnie dodaje się sok cytrynowy (limonkowy) oraz syrop cukrowy. Tak powstałą mieszankę należy wstrząsać przez kilkanaście sekund. Dopiero wtedy można dolać wybraną whiskey. Po ponownym wymieszaniu całości, drink jest gotowy do podania.

Umiejętności związane z odpowiednim komponowaniem drinków można nabyć na kursie lub szkoleniu barmańskim. W trakcie zajęć z alkoholoznawstwa, przyszli barmani poznają wszystkie najpopularniejsze rodzaje alkoholi, a także procesy związane z ich produkcją i destylacją. Miksologia drinków pozwala z kolei uzyskać kwalifikacje, dzięki którym można komponować koktajle zarówno na bazie alkoholi kolorowych, jak i białych.

Po odbyciu kursu barmańskiego można nie tylko stanąć za barem, ale również cieszyć się zdobytą wiedzą w gronie znajomych. W końcu nic tak nie zaimponuje najbliższym, jak przygotowane w profesjonalny sposób drinki na domowej imprezie.