Rola kelnera przy serwisie rosyjskim

Serwis rosyjski, zwany również na gruncie amerykańskim serwisem familijnym, jest typem podawania dań, w myśl którego zarówno ciepłe, jak i zimne przekąski oraz owoce, desery układane są na stole w półmiskach. W polskiej gastronomii jest to bardzo rzadko stosowana usługa cateringowa, z uwagi na jej swojski, a niekiedy przaśny charakter. Bez wątpienia jednak tego typu serwis jest praktykowany podczas spotkań w gronie rodzinnym np. w trakcie wigilii czy wesela. Kelnerstwo w serwisie rosyjskim ma nieco inny charakter niż zwykle, ponieważ sposób podawania dań jest odmienny.

Charakterystyka serwisu rosyjskiego

Serwis rosyjski pozwala stworzyć rodzinną atmosferę także wówczas, gdy spotkanie odbywa się w gronie biznesowym. To czy tego typu sposób podawania dań będzie odpowiedni, zależy od relacji, jakie zachodzą w gronie spotykających się osób. O ile będzie to rozwiązanie adekwatne podczas spotkania pracowników organizacji pozarządowych, o tyle trudno wyobrazić sobie serwis rosyjski na kolacji prezesów wielkich korporacji.

Serwis rosyjski wymaga również większej przestrzeni, ponieważ musi pomieścić na stołach większą liczbę dań jednocześnie. Nie będzie to więc sposób podawania potraw, który mogą oferować niewielkie powierzchniowo restauracje.

Goście mogą samodzielnie nakładać wybrane potrawy na talerze, zaś kelner dba o to, by puste naczynia znikały ze stołu, uzupełniane na bieżąco kolejnymi półmiskami dań gorących i zimnych przekąsek oraz deserów. Niekiedy spotyka się bardziej uroczystą formę serwisu rosyjskiego, zgodnie z którą kelner podchodzi do każdego z gości z półmiskiem i nakłada zaprezentowane danie na talerz lub robi to sama osoba obsługiwana. Zasady kelnerstwa mówią wprost, że w takiej formie do gościa należy podchodzić wyłącznie z lewej strony.

Zasady kelnerstwa w serwisie rosyjskim

Jak zostało wspomniane, rolą kelnera podczas serwisu rosyjskiego jest bieżące uzupełnianie półmisków, które zostały przez gości opróżnione, i donoszenie kolejnych dań w czystych już naczyniach. Kelner przynosi również dodatkowe czyste talerze, szklanki i sztućce. Zasady kelnerstwa serwisu rosyjskiego nakazują, by jeszcze przed przybyciem gości ułożyć na stole półmiski z zimnymi przekąskami. Wraz z trwaniem biesiadowania podawane są dania gorące wraz z pieczywem i dodatkami. Kolejność dań, każdorazowo jest ustalana z organizatorem spotkania przed jego rozpoczęciem.

Należy również zauważyć, że praca kelnera zaczyna się już na etapie przygotowania stołu – jego odpowiedniego ustawienia, dostosowanego do liczby gości, przygotowania nakrycia i zagospodarowania odpowiedniej przestrzeni na wszystkie zaplanowane do podania potrawy.