Kelnerstwo – tego trzeba się nauczyć

Wizytówką każdej restauracji, lokalu czy kawiarni jest kelner odpowiedzialny za zapewnienie gościom wszelakiej i najlepszej obsługi. Do jego obowiązków należy przede wszystkim odpowiednie przywitanie gości, wskazanie stolika i podanie menu oraz przyjęcie zamówienia. W dzisiejszym świecie, osoby zatrudnione na tego typu stanowiskach muszą być bardzo dobrze wyszkolone, nienagannie się prezentujące, pięknie i zrozumiale wysławiające, a do tego muszą znać wszystkie kelnerskie zasady.

Wymagania a kelnerstwo

Kelnerem może zostać każda osoba, jednak najczęściej preferowane są osoby młode np. studenci. Czysty, wyprasowany strój, odpowiednie buty, zadbane włosy i dłonie to minimum dla każdego kelnera. Każda taka osoba musi być osobą otwartą, miłą i komunikatywną, o bardzo wysokiej kulturze osobistej. Kurs kelnerski jest idealnym uzupełnieniem ludzi pracujących w branży gastronomicznej. Kelner, to nie tylko osoba, która potrafi sprawnie obsłużyć gości. Jest to osoba, która dzięki odpowiedniej wiedzy powinna sprostać najmniejszym wymaganiom gościa, jak np. dobrać wino, polecić aperitif, dania, a co najważniejsze sprawić, aby każdy gość poczuł się wyjątkowo. Dzisiejsi pracodawcy wymagają wszelakich dyplomów, potwierdzających dane umiejętności w zawodzie, dlatego kurs kelnera na pewno będzie bardzo mile widziany, a w branży gastronomicznej – wręcz wymagany. Kelner powinien cechować się dobrym zdrowiem (dlatego aktualna książeczka sanepidowska jest tutaj niezbędna) i co najważniejsze – uczciwością.

Przyjęcie zamówienia

Kelner obsługujący gości musi być przygotowany pod względem wiedzy codziennej karty menu, sposobu przygotowywania dań i ich składników. Bardzo ważnym detalem jest znajomość chociaż jednego języka obcego, aby każdy kelner na poziomie komunikatywnym mógł porozumieć się z gościem i zapewnić ich, że zamówione dania będą odpowiadające im zamówieniu. Ważna u każdego kelnera jest również koncentracja, dobra pamięć i bardzo dobra umiejętność pracy w szybkim tempie. Kelnerski savoire vivre,  to również odpowiedni takt w stosunku do gości. Praktycznie niewidoczny i nie narzucający się kelner powinien zawsze być pod ręką i służyć pomocą. Oprócz samej obsługi gości, kelner powinien dbać o ogólny wygląd sali restauracyjnej. Stoły po wizycie gości powinny być natychmiast posprzątane i na nowo przygotowane do wizyty kolejnych.