Jak powstaje whisky?

Produkcja a smak whisky

Poszczególne gatunki whisky różnią się między sobą liczbą destylacji, filtracji i okresem leżakowania, ale największy wpływ na smak trunku ma gatunek zboża, który zostanie użyty do destylacji. Poniżej przedstawimy poszczególne etapy produkcji tego szlachetnego alkoholu.

Słodowanie

W ciepłym i wilgotnym środowisku przebiega proces kiełkowania ziaren. W trakcie kiełkowania wytwarzają się enzymy (m.in. amylaza) pozwalające na rozbicie zawartej w ziarnie skrobi na cukry i dwucukry stanowiące główny surowiec w procesie fermentacji alkoholowej.

Suszenie

Suszenie stosuje się w celu zatrzymania kiełkowania – stosowane są dwie metody suszenia:

  • suszenie gorącym powietrzem;
  • torfowanie czyli suszenie słodu nad palącym się torfem.

Mielenie

Dokładnie wysuszony słód poddawany jest procesowi mielenia – trwa on tak długo, aż surowiec uzyska konsystencję „grubej mąki”.

Zacieranie

Mieszanka słodu i nieskiełkowanego ziarna jest zalewana gorącą wodą o temperaturze ok. 650C i dokładnie mieszana. Taki zabieg powoduje otwarcie ziaren oraz rozpuszczenie skrobi. Powstaje brzeczka – płyn z dużą zawartością cukru, który jest spuszczany przez perforowane dno kadzi. Proces jest powtarzany jeszcze dwukrotnie. Ciecz pozostałą po ostatnim płukaniu znów się podgrzewa i zalewa nią następną partię mielonego słodu.

Fermentacja

Zacier nieco stygnie, a następnie jest zalewany drożdżami do kotłów warzelniczych, w których odbywa się proces fermentacji. Drożdże przetwarzają cukier w alkohol. Po upływie 48-55 godzin wywar zawiera ok. 12-16% etanolu i podlega przefiltrowaniu.

 Destylacja

Proces destylacji przebiega w miedzianych alembikach. Pierwsza destylacja wydziela z zacieru alkohol 28-300. Druga destylacja oczyszcza trunek – oddziela się przedgony i niedogony od frakcji głównej zwanej sercem, która nadaje się do dojrzewania. Uzyskiwany alkohol ma ok. 700.

Dojrzewanie

Alkohol jest przelewany z kotła do destylacji do zbiornika spirytusu, a następnie rozcieńczany wodą demineralizowaną do stężenia 63,50. Następnie trafia do beczek, które nadają mu ostateczny charakter. Wiek podany na etykiecie butelki, wskazuje ile lat dojrzewała w beczce najmłodsza whisky, których postał finalny trunek.

Butelkowanie

Ostatni etap produkcji whisky słodowej – teraz producent decyduje o sposobie filtrowania, dodatku karmelu oraz zawartość alkoholu – standardowo 40% czy z tzw. mocą beczki (wersja mocniejsza).

Whisky mieszana wymaga jeszcze udziału kipera, zajmującego się komponowaniem finalnego smaku z ogromnej liczby pojedynczych whisky. Ponieważ poszczególne partie dojrzewają w różnych beczkach i mają różne walory smakowe (wpływa na to zarówno rodzaj beczki jak i długość dojrzewania) kiperzy wykorzystują je, mieszając w odpowiednich proporcjach w celu uzyskania wybranych smaków.