Czego nauczyć się można na kursie sommelierskim?

Wino to wyjątkowy trunek obecny od wieków kulturze, znany już w starożytności i będący inspiracją dla artystów od wielu wieków. Warto docenić wino i jego znaczenie dla kultury, warto również znać się na winach, które pijemy. Kursy sommelierskie zakończone egzaminami (praktycznym i teoretycznym) są dobrym pomysłem nie tylko dla osób, które chcą zająć się tym zawodowo i pracować w restauracjach, hotelach, winnicach czy sklepach z winem, ale również dla hobbystów zainteresowanych tym tematem.

Jaką wiedzę przyswoimy na kursie sommelierskim?

Podczas kursu będziemy mieć do czynienia z różnymi gałęziami enologii czyli nauki o winie. Dowiemy się szczegółowo czym jest wino, jak powstaje, jakie prace prowadzone są w winnicach, jak odczytywać informacje na etykietach dołączonych do win, jakie istnieją rodzaje fermentacji, warto wiedzieć, że to: fermentacja alkoholowa, jabłkowo-mlekowa, szaptalizacja oraz maceracja węglowa. Poznamy kolejne etapy powstawania wina, od zbioru, transportu, rozgniatania i odszypułkowania owoców, przez sedymentację, fermentację, macerację, kupażowanie, aż po klarowanie i dojrzewanie trunku. Otrzymamy także więcej informacji o poszczególnych szczepach win białych i czerwonych. Poznamy także wady i zalety różnych win oraz kraje szczególnie słynące z ich produkcji.

Jakie praktyczne umiejętności wyniesiemy z kursu?

Uczniowie najlepszych Sommelierów dowiadują się jak rozpoznawać zapachy zawarte w winie i klasyfikować je według ich jakości. Ważnym etapem nauki jest poznanie zasad profesjonalnej degustacji, m.in. analizy wyglądu, zapachu i smaku. Sommelier potrafi także Dobrać odpowiednie kieliszki i karafki do wina oraz zaserwować je gościom. Niezbędna jest też wykorzystywana w praktyce wiedza o odpowiedniej temperaturze, w jakiej konkretne wina powinniśmy serwować, jak wino się przechowuje oraz jakie są zasady łączenia wina z różnymi potrawami. Dostępne są nawet zajęcia z psychologii i techniki obsługiwania gości.

Wino i sommelierstwo to bardzo ciekawy temat, jak widać na kursie można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy zarówno w teorii jak i praktyce. Ta dodatkowa umiejętność może się przydać każdemu.

Źródło: MSBiS.pl – kursy barmańskie, kelnerskie i sommelierskie.