Ciekawe sposoby na ozdobienie drinka

Ozdoba drinka nie musi ograniczać się do kolorowej słomki. Jak ozdobić drinka i nadać mu ciekawy wygląd?

Dekorowanie drinków

Dodatki, którymi można udekorować drinki, podkręcą atmosferę każdej sytuacji, zwłaszcza imprezowej. Dekorowanie drinków w sztuce barmańskiej określane jest jako garnirowanie drinków. Stanowi kluczowy element w tworzeniu drinków. Sztuka zdobienia drinków przekłada się na jego atrakcyjny wygląd i smak. Dekoracja drinka powinna go uzupełniać, nie zaś przytłaczać.

Jak ozdabiać drinki?

By dekoracja była efektowna, ale i stanowiła smakowe uzupełnienie, trzeba pamiętać o następujących zasadach:

  • Najlepiej dopasować dekorację do składników drinka.
  • Do dekoracji zawsze należy używać świeżych, czystych składników, najlepiej umytych lub sparzonych. Będą one przeznaczone do jedzenia i nie można sobie pozwolić na uchybienia w tym temacie.

Ciekawe sposoby na ozdobienie drinka

  • Crusta, czyli oszronienie szkła. Najbardziej chyba znanym sposobem jest oszronienie kieliszka lub szklanki cukrem. W przypadku drinków Margarity czy Salty Dog do oszronienia najlepiej użyć soli, by dodać wytworności i smaku. W tym celu należy krawędź szkła natrzeć cytryną lub limonką. Dodatkowo można zwilżyć to miejsce odrobiną likieru, który dodawany jest do koktajlu. Następnie trzeba zanurzyć krawędź szkła w cukrze pudrze, cukrze krysztale, bądź w soli, tak aby zwilżony fragment szkła pokrył się równomierną warstwą. Wersja bardziej urozmaicona to dodanie do cukru cynamonu, kakao lub startej skórki z cytryny.
  • Owoce egzotyczne. Dekoracja z grejpfrutów czy ananasów to podstawowa ozdoba egzotycznych drinków, takich jak Pina Colada czy też Roaring Lion. Wykorzystując do dekoracji banany, należy je obrać ze skórki i pokroić w plastry. Można udekorować nimi brzeg szkła lub wrzucić je do drinka, jak np. w drinku Banana Punch.
  • Owocowe koreczki. Drinki przygotowywane na bazie soku z pomarańczy, ananasa czy limonki, będą dobrze prezentowały się, gdy wykorzystamy do ich dekoracji właśnie te owoce. Przy użyciu kawałków owoców i patyczków można wykonać koreczki niczym szaszłyki. Do tego celu sprawdzi się także winogrono.
  • Skórka z owoców. Do dekoracji drinków można użyć nie tylko samych owoców, ale także skórki. Wystarczy wyciąć ze skórki, np. cytryny czy pomarańczy cienkie i bardzo długie paseczki. Wrzucone do drinka zapewnią mu owocowy posmak i ciekawy wygląd.
  • Bita śmietana. Dekoracje z bitej śmietany są bardzo proste. Można wykorzystać gotową śmietanę w sprayu. Bita śmietana sprawdzi się w drinkach na ciepło, np. w Irish Coffee czy Irish Chocolate, a także w drinkach mrożonych, np. w Truskawkowym Daiquiri.
  • Liście mięty. Świeże liście mięty ozdobią popularne drinki Mojito czy Mint Julep.
  • Oliwki. Różne rodzaje oliwek, także te nadziewane papryką, pieprzem i innymi składnikami można wykorzystać do dekoracji klasycznych koktajli z użyciem Martini.