Free-pouring i miksologia drinków

Od kiedy nauczyliśmy się picia smakowych, składających się z kilku składników drinków, zawód barmana stał się niezwykle popularny. Zawsze traktowano go jako wyższy stopień wtajemniczenia i tak naprawdę jako ten najbardziej interesujący ze wszystkich związanych z nocnym życiem, rozrywką, światem barów, pubów i restauracji. Zmienił się też mocno sposób postrzegania tego zawodu. Ci najbardziej uzdolnieni traktowani są jak prawdziwi artyści.

Jak zostać barmanem

Aby zostać profesjonalnym barmanem należy dostąpić wtajemniczenia, czyli ukończyć kurs barmański. Nawet absolwenci szkoły gastronomicznej czy studiów około hotelarskich muszą wykazać się posiadaniem certyfikatu ukończenia kursu barmańskiego. Przedmiotem takiego kursu jest miksologia drinków, czyli sztuka mieszania i prezentacji koktajli alkoholowych i bezalkoholowych. Każdy uczestnik kursu uczy się, a potem zdaje egzamin z technik łączenia składników w taki sposób, by otrzymać z nich możliwie najbardziej wyrafinowany i subtelny smak oraz wygląd.

Free pouring

Ważną częścią każdego kursu barmańskiego, ale i egzaminu jest tzw. free pouring. W trakcie egzaminów czy prezentacji zwykle pierwszym ich stopniem jest właśnie ta technika przygotowywania drinków, które komponuje się tutaj bez użycia miarek barmańskich.

Free pouring można zastosować jako technikę sprawdzającą umiejętności barmana, ale można ją też wykorzystać jako technikę miksologii drinków. Oznacza to, że barman tworzy drink składający się z kilku składników, kierując się własną intuicją. W tym przypadku trudność przygotowania idealnego drinka wielokrotnie wzrasta i tylko wytrawni oraz doświadczeni barmani są w stanie osiągnąć zadowalający efekt.

Większość z nas uwielbia kolorowe drinki. Wiele osób docenia również, jeśli (poza smakiem) przygotowany napój cieszy również oczy. Nie dziwi więc, że wiele osób, chcąc zdobyć ciekawy zawód, zapisuje się na kursy barmańskie.