Zasady przechowywania wina w domu – co doradzają profesjonalni sommelierzy

Mitem jest powiedzenie, że wino im, starsze tym lepsze. Zaledwie 1% win doskonale leżakuje, a wiele z nich należy spożyć w przeciągu roku. Każde wino po upływie określonej liczby lat zaczyna też tracić swoje właściwości. Mając to na uwadze i tworząc piwniczkę na swoje ulubione trunki, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia zawodowych semmelierów.

Specjalista od win, czyli sommelier

Wiedzę o tym, jak obchodzić się z danym gatunkiem wina, można zdobyć w winnicy, gdzie winiarz poinformuje nabywcę o możliwościach starzenia i sposobach przechowywania danego trunku. Nie każdy może jednak kupić wino bezpośrednio u producenta. W takiej sytuacji warto skorzystać z wiedzy sommelierskiej. Jeśli poważnie podchodzisz do tej tematyki, poszukujesz wykwintnych win i chcesz poważnie podejść do tworzenia własnej kolekcji, warto pomyśleć o kursie dla sommelierów. W ten sposób nabędziesz podstawowej wiedzy z zakresu enologii i dowiesz się, jak przechowywać wina produkowane z poszczególnych szczepów.

Radą często też służą miłośnicy win prowadzący sklepy specjalistyczne. Często są to profesjonaliści i pasjonaci organizujący zamknięte degustacje i bardzo chętnie dzielący się swoją wiedzą.

Jak przechowywać wino w domu?

Miejsce do przechowywania butelek z winem powinno być zaciemnione, a piwniczka powinna być oświetlana przede wszystkim małymi żarówkami LED.

Dobra wentylacja jest niezbędnym czynnikiem w przystosowaniu miejsca na wino. Zaduch w pomieszczeniu może spowodować, że w winie pojawią się niechciane nuty. Zamontowanie klimatyzacji jest dobrym rozwiązaniem w miejscu bez dopływu świeżego powietrza.

Tworząc własną piwniczkę należy również wziąć pod uwagę natężenie ruchu. Może wydać się to niezwykłe, lecz cisza i spokój to mniej drgań, a tym samym mniej gwałtowne procesy zachodzące w butelce.

Ważna jest również stała temperatura. Zachowanie jej pozwoli na dłuższe przechowywanie. Dla win czerwonych będzie to 15-18°C, a dla białych 10-14°C.

Wilgotność to kolejna ważna rzecz, którą podkreślają sommelierzy. Optymalnie utrzymuje się ją na poziomie 65-80%. Zbyt niska powoduje wysuszanie korka, zbyt wysoka może spowodować jego zapleśnienie.

Kurs sommelierski i rady profesjonalistów pomogą znaleźć odpowiedzi na szereg pytań i rozwieją wszystkie wątpliwości przyszłego kolekcjonera win, a tym samym pozwolą mu na zaoszczędzenie stresu, czasu i pieniędzy.