Zasady kelnerstwa: serwis amerykański

Serwis amerykański, nazywany również niemieckim, należy do najpopularniejszych sposobów podawania potraw do stołu. Kelnerstwo tego rodzaju stosowane jest przede wszystkim w mniej przy uroczystościach rodzinnych z dużą liczbą gości. Jego główna cecha charakterystyczna to serwowanie dań zawsze z prawej strony gościa. Ponieważ taki serwis nie wymaga od klientów samodzielnego nakładania dania, często określa się go również mianem serwisu talerzowego.

Serwis amerykański – na czym polega?

Kelnerstwo w oparciu o zasady serwisu amerykańskiego polega na podawaniu gościom gotowych porcji dań i dodatków na talerzach. Cały proces ich nakładania oraz dekorowania odbywa się w kuchni, poza zasięgiem wzroku klienta. Zadaniem kelnera jest podanie dania prosto do stolika. Kelner podchodzi zawsze z prawej strony gościa. Bardzo istotna jest kolejność serwowania potraw – dodatki muszą znaleźć się na stole przed daniem głównym. Należy także pamiętać, że surówki powinny zostać ustawione po lewej stronie, a dodatki owocowe i sosy po prawej. Z kolei klienci zaznajomieni ze stylem serwisu amerykańskiego nie powinni wyciągać rąk po talerze – kelner samodzielnie ustawia je na stole.

Jakie wady i zalety ma serwis amerykański?

Serwis amerykański jest bardzo prosty i nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu poza tacami służącymi do przenoszenia talerzy. Kelnerzy, którzy pracują w takim systemie, mogą działać szybko i dynamicznie, dokładnie realizując wszystkie zamówienia. Co więcej, gotowe potrawy mają zawsze takie same porcje i estetycznie się prezentują. Minusem serwisu amerykańskiego jest natomiast brak kontaktu z klientem, dlatego warto zadbać o nawiązanie pozytywnych relacji już na etapie przyjmowania zamówienia. Taka metoda podawania potraw sprawdza się najlepiej podczas obsługi wesel oraz przyjęć na dużą liczbę gości.

Profesjonalny kurs kelnerski pozwala opanować wszystkie zasady prawidłowej obsługi klienta w stylu amerykańskim. Serwis tego rodzaju ze względu na swoją popularność należy bowiem do umiejętności, które powinien opanować każdy kelner.