Zaczynasz przygodę z kelnerstwem? Sposoby na zwiększenie tipów

Kelnerzy są wizytówką każdej restauracji. To oni mają największą interakcję z gośćmi i powinni jak najlepiej reprezentować lokal. W większości, nawet w przypadku, kiedy jedzenie jest wybitne, a kelner był dla nas nieuprzejmy podczas wizyty w restauracji, nie będziemy chcieli do niej prędko wrócić. Dobra postawa kelnerska często wynagradzana jest w postaci napiwków. Dowiedz się, jak zwiększyć swoją efektywność oraz napiwki w pracy kelnera.

Jak dostawać więcej napiwków?

Osoba zbierająca zamówienia oraz podająca je powinna być zawsze uprzejma i zwracać się do swojego klienta z pełnym szacunkiem. Ważna jest również doskonała znajomość karty oraz składników, które znajdują się w poszczególnych daniach, ponieważ goście często pytają o konkretne szczegóły. Nie będzie oczywiście nic złego w tym, jeżeli swoim klientom powiesz, że wolisz upewnić się u szefa kuchni, jakie składniki ma dana potrawa. To również potwierdzi Twoją wysoką kompetencję i udowodni, że zależy Ci na tym, aby goście dokładnie dowiedzieli się o zawartości dania.

Warto wspomnieć również o wytrzymałości fizycznej i równowadze. Takie umiejętności można oczywiście wypracować, polecany jest dla wszystkich początkujących kurs kelnerski, który nie tylko nauczy wytrzymałości, ale dodatkowo wskaże początkującym kelnerom prawidłową drogę tej kariery, którą powinni kroczyć, aby ich praca była efektywna i przynosiła wymarzone efekty i zarobki.

Podczas kursów kelnerskich poznasz kilka technik, które pomogą Ci szybko pozyskać przychylność gości i nawiązać z nimi dobry kontakt.  To bez wątpienia przełoży się na częstotliwość i wysokość napiwków.