Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o pracy barmanów

Barman to zawód, który wielu osobom kojarzy się z imprezowaniem. Często nie uważa się tej pracy za poważną – barmani traktowani są jak osoby wykonujące proste, studenckie prace. Tymczasem jest to odpowiedzialne stanowisko, które wymaga specjalnych kwalifikacji.

Czym zajmuje się barista?

Praca na tym stanowisku często wymaga ukończenia kursu barmańskiego. Cena takiego szkolenia zależna od jego długości, programu i oferowanych certyfikatów. Głównym i najbardziej oczywistym obowiązkiem barmanów jest przygotowywanie drinków dla gości klubów, pubów i innych miejsc, gdzie takie napoje są serwowane. Również firmy, hotele i osoby prywatne często wynajmują barmanów na imprezy zamknięte takie jak wesela, bankiety firmowe i inne przyjęcia, gdzie stoisko barmańskie jest jedną z atrakcji wieczoru. Od lat organizatorzy eventów odchodzą od klasycznego rozwiązania – czyli serwowania swoim gościom gotowych drinków – właśnie na rzecz wynajęcia baristy przygotowującego napoje na bieżąco. Wówczas goście mogą poprosić o ulubione drinki przygotowane specjalnie dla nich i dokładnie w taki sposób, jak lubią.

Jak zostać barmanem?

Najszybszą i najpewniejszą drogą do zawodu baristy jest kurs barmański. Warszawa jest miastem, w którym każdego miesiąca odbywają się tysiące eventów, zatem w naturalny sposób to w stolicy rynek takich szkoleń najbardziej się rozwinął. Do wyboru mamy szeroką gamę kursów i ośrodków kształcenia. Dobry kurs to nie tylko nauka przyrządzania drinków alkoholowych i bezalkoholowych, ale też zasad BHP i organizacji pracy, pierwszej pomocy oraz nacisk na ciekawe przekazywania gościom wiedzy o używanych składnikach napojów. Wiele stołecznych klubów, barów, hoteli i agencji eventowych czeka na specjalistów, którzy ukończyli kurs baristyczny.