Wina różowe – co każdy sommelier wiedzieć powinien?

Różowe wino jest mniej popularne niż wino białe czy czerwone, jednak z całą pewnością ma swoich fanów. Co każdy sommelier powinien o nim wiedzieć? Kiedy można je podawać i do jakich dań pasuje?

Wino różowe – produkcja

Jeżeli przejdziesz kurs sommelierski, dowiesz się nie tylko, do jakich dań podawać konkretne wina, ale także jak one są produkowane czy jak je przechowywać. Co możemy powiedzieć o procesie powstawania różowego wina? Otóż produkuje się je w procesie maceracji, czyli wypłukiwania tanin, barwników i substancji zapachowych z nasion skórki oraz miąższu. Trwa ona od kilku godzin do dwóch dni. Następnie rozpoczyna się fermentacja moszczu winnego, która trwa od kilku do kilkunastu godzin. Kolejnym krokiem jest odcedzenie i odciśnięcie moszczu, co powoduje, że dalsza fermentacja przebiega tak samo, jak w przypadku wina białego. Cały proces zajmuje od jednego do trzech tygodni.

Kiedy podawać różowe wino?

Różowe wina cechuje delikatność. Działają orzeźwiająco, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na przyjęciach, zwłaszcza dla osób, które spożywają tego typu trunek sporadycznie i nie przepadają za winem czerwonym. Można podawać je zarówno z lekkimi przekąskami, takimi jak sałatki, warzywa czy zapiekanki, jak również z przystawkami pochodzącymi z kuchni włoskiej, np. z pizzą, pastą, spaghetti czy innymi daniami makaronowymi w sosie pomidorowym. To jednak nie koniec, ponieważ różowe wino pasuje także do owoców morza, ryb, drobiu, omletów czy dań z ryżem. Co ciekawe, ten rodzaj wina można podać również do wędlin, wieprzowiny czy grzybów.

Wina różowe mogą być zarówno wytrawne, jak i słodkie. Pierwsze z nich sprawdzą się w przypadku sałatek, ryb z grilla, tuńczyka, grillowanej cielęciny, omletu z bekonem, zapiekanki z indyka, tortilli, chłodników czy kanapek. Wina słodkie z kolei zaleca się podawać przede wszystkim do deserów, w tym zwłaszcza do owoców oraz ciast. Ostatnią grupą są delikatne wina różowe, które będą doskonałym dodatkiem do wędlin, taco, sałatek ziemniaczanych, sałatek z kurczaka czy z tuńczyka, hamburgerów oraz frytek, pikantnych skrzydełek z kurczaka.

Jak widać, wino różowe będzie idealnie pasować do wielu dań. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy chcemy podać zarówno wino różowe, jak i czerwone, zasadą jest, że pierwsze z nich powinno być serwowane wcześniej, ponieważ jest bardziej delikatne.