Wakacyjny drink, czyli Pina Colada – czy wiesz o niej wszystko?

Pina Colada to jeden z wakacyjnych drinków, którego nauczysz się na każdym szkoleniu barmańskim. Napój ten jest orzeźwiający, słodki i tropikalny, a najlepiej prezentuje się w dużym kieliszku koktajlowym z kawałkiem świeżego ananasa. Do jego przygotowania potrzebujemy jasnego rumu, śmietanki kokosowej oraz soku ananasowego. Co jeszcze warto wiedzieć o Pina Coladzie?

Pina Colada – to znaczy?

Słowo pina to po prostu „ananas”, colada tłumaczy się z kolei jako „wyciśnięty”. Nazwa wzięła się więc od głównego składnika koktajlu – jego bazą jest przecież świeżo wyciśnięty sok z ananasa.

Kto wymyślił Pina Coladę?

Jedna historia mówi, że za wynalezieniem Pina Colady stoi Ramón „Monchito” Marrero, barman z San Juan w Portoryko. Miał on zostać poproszony przez właściciela hotelu Caribe Hilton o stworzenie nowego sygnowanego drinka dla Beachcomber Bar, w którym pracował. Po trzech miesiącach prób, 16. sierpnia 1954 roku powstała Pina Colada. Inna wersja mówi, że to pirat Robert Cofresí jako pierwszy podawał swojej załodze mieszankę rumu i soku ananasowo-kokosowego już na początku XIX wieku.

Istnieje wiele wersji Pina Colady

Szkolenie barmańskie może być okazją do poznania wielu wersji Pina Colady. Jedną z nich jest tak zwana Iguana Colada, nazywana tak od swojego zielonego koloru, który zawdzięcza zawartości japońskiego likieru melonowego Midori. Inną jest truskawkowy Miami Vice, czyli w połowie Pina Colada, w połowie daiquiri na bazie białego rumu, syropu cukrowego oraz soku z limetki. Ciemniejszą wersją drinka jest Jackolada, w której oprócz rumu dodaje się Jacka Danielsa.

Motyw muzyczny

Utwór Ruperta Holmesa Escape w pierwotnej wersji nie brzmiał If you like Pina Coladas and getting caught in the rain.... Oryginalnie zamiast nazwy drinka w tekście był Humphrey Bogart, amerykański aktor. Autor zmienił jednak zdanie w ostatniej chwili, dzięki czemu Pina Colada do dzisiaj ma „swoją” piosenkę.