Temperatura podawania wina – dlaczego jest tak ważna?

Kultura picia wina staje się coraz powszechniejsza i stopniowo wypiera mocniejsze alkohole, a także piwo. Jest to zdecydowanie pozytywny trend, który świadczy o większych wymaganiach konsumentów, którzy pragną delektować się niepowtarzalnym smakiem i zapachem tego znakomitego trunku. Aby móc w pełni doświadczyć przyjemności degustowania wina, musi być ono podane we właściwej temperaturze.

W jakiej temperaturze należy podawać wino?

Wiele osób instynktownie odpowie na to pytanie stwierdzeniem, że wino czerwone serwuje się w temperaturze pokojowej, natomiast białe i musujące schłodzone. Jest to po części prawda, jednak w praktyce pijamy za ciepłe czerwone wino i zbyt zimne białe. Z pewnością osoby, które mają już za sobą kurs sommelierski będą w stanie podać dokładne przedziały temperatur, w jakich należy serwować konkretny gatunek wina. Jednak nawet będąc kompletnym laikiem w tym temacie, warto stosować się do zasady, że wino białe musujące należy wyjąć z lodówki pół godziny przed planowanym podaniem, aby je delikatnie ogrzać. Z kolei wino czerwone można delikatnie schłodzić, zwłaszcza w wypadku, gdy temperatura panująca w naszym domu przekracza 18 stopni. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że wino zostanie pozbawione charakteru i stanie się po prostu mdłe, dodatkowo zdecydowanie bardziej wyczuwalny stanie się zawarty w nim alkohol.

Jaki wpływ na temperatura wina na jego walory smakowe?

Właściwa temperatura serwowanego wina pozwala w największym stopniu wydobyć wszystkie jego walory smakowe i zapachowe. Tylko dzięki odpowiedniemu ogrzaniu lub schłodzeniu wina będziemy mieć możliwość delektować się winem o wspaniałym bukiecie. W wykwintnej restauracji, gdzie wino do posiłku dobiera profesjonalny sommelier, z pewnością zostaniemy uraczeni winem, które nas zachwyci bogactwem smaków i aromatów. Jest to spowodowane właśnie idealną temperaturą jego podania, dopasowaną konkretnie do gatunku trunku.

Aby wydobyć z wina wszystkie jego największe zalety, należy zaserwować je w odpowiedniej temperaturze, która różni się w zależności od rodzaju trunku.