Szkolenie kelnerskie – sprawdź, czego możesz się nauczyć

Kursy i szkolenia to podstawowe narzędzia przygotowujące do zawodu. Nie inaczej jest z profesją kelnera. Tylko wykwalifikowany i kompetentny personel ma szansę na pracę w najlepszych restauracjach. Aby stać się mistrzem w swoim fachu, należy stale podnosić kwalifikacje zawodowe. Szkolenie kelnerskie to świetny sposób na naukę zawodu lub udoskonalenie swoich umiejętności.

Co się robi na szkoleniu kelnerskim?

Szkolenie kelnerskie powinno składać się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. Kursanci zdobywają wiedzę przede wszystkim w zakresie organizacji miejsca pracy, nakrywania stołu, noszenia porcelanowej zastawy oraz prawidłowego serwowania dań czy napojów. Jednak przede wszystkim główny nacisk kładzie się na umiejętne zachowanie podczas obsługi gości. Bardzo ważną częścią szkolenia kelnerskiego jest zapoznanie z różnymi rodzajami alkoholi, sposobem ich podawania oraz dopasowaniem ich do zamówionego dania. Rzetelny kurs odpowiednio przygotuje przyszłego kelnera zarówno do obsługi dużych imprez, takich jak wesela, komunie czy chrzciny, ale też do podejmowania gości indywidualnych.

Dlaczego warto zainwestować w szkolenie kelnerskie?

Opinia, że kelnerem może być każdy człowiek bez odpowiedniego przygotowania, jest bardzo krzywdząca. Profesjonalna obsługa kelnerska to rodzaj sztuki, w którą warto zainwestować czas i pieniądze. Umiejętne reagowanie na potrzeby gości bardzo często skutkuje poszerzeniem zamówienia. Szkolenie kelnerskie, poza odpowiednim przygotowaniem do zawodu,  pozwala więc na zwiększenie sprzedaży, a co za tym idzie – zwiększenie zysków restauracji. Dobrze obsłużony gość poczuje się wyjątkowo i chętnie wróci do restauracji kolejny raz, ale też opowie o swoich dobrych wrażeniach innym osobom. Kelner jest swoistą wizytówką lokalu. To on wywiera na gościu pierwsze wrażenie. Jest łącznikiem na linii gość – kuchnia. I tak naprawdę od jego postawy zależy sukces całej restauracji.

Szkolenie kelnerskie to pierwszy krok, jeśli myślisz o tym zawodzie jako stałej profesji, a nie tylko sposobie na dorobienie do wakacyjnego budżetu.