Sommelier – perspektywy na rynku pracy

Sommelier to osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę z zakresu serwowania wina, ale nie tylko. Profesjonalista musi także znać się na innych alkoholach, koktajlach i napojach bezalkoholowych. W Polsce zawód ten jest mało popularny. Jednak coraz więcej lokali gastronomicznych, chcąc odpowiedzieć na rosnące wymagania klientów, decyduje się na zatrudnienie takiego specjalisty.

Jak wygląda praca sommeliera?

Jest to praca dla osób, które lubią się dokształcać. Nie wystarczy ukończenie kursu dla sommelierów, a konieczne jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i aktualizowanie posiadanej wiedzy. Poza udziałem w kursach dodatkowych i szkoleniach, ważne jest także uczestniczenie w degustacjach lub prowadzenie ich. Poza serwowaniem trunków i doradzaniem klientom osoba ta zajmuje się przygotowaniem karty win i zarządza magazynem. Sommelier powinien charakteryzować się umiejętnościami interpersonalnymi, ponieważ jego praca w głównej mierze opiera się na kontakcie z klientem.

Szansa na znalezienie pracy w zawodzie

W Polsce zawód sommeliera nadal uznawany jest za niszowy. Obecnie tego typu specjaliści zatrudniani są tylko w najlepszych restauracjach znajdujące się w dużych polskich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. W mniejszych miejscowościach należy to do rzadkości. Jednak rynek usług gastronomicznych w Polsce ciągle się rozwija, a wymagania klientów stale rosną. Oznacza to, że popyt na osoby posiadające specjalistyczną wiedzę na temat serwowania win będzie rósł. Zatrudnienie sommeliera oznacza bowiem wzrost prestiżu lokalu, co wiąże się z tym, że bardziej wymagający klienci chętniej będą odwiedzać to miejsce.

Zawód sommeliera jest jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów. Obecnie wykonuje go bardzo mało osób, co oznacza dużą szansę na znalezienie pracy w przyszłości. Ponadto dobrze wykształcony specjalista może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Z tego względu kurs dla sommelierów cieszy się coraz większą popularnością.