Sommelier – krótka historia zawodu znawcy wina

Sommelier to zawód, który nie jest jasny dla wszystkich. Bardzo często, podczas degustacji win, pada pytanie o to kim jest i czym właściwie się zajmuje. Do jego obowiązków należy nie tylko serwowanie wina, ale również propagowanie kultury jego picia, pomoc w doborze i odpowiednie łączenie wina z jedzeniem. Wbrew pozorom, zawód ten wymaga ogromnej wiedzy.

Historia powstania zawodu znawcy wina

Już w XIX w. sommelierem zaczęto nazywać osobę, który był odpowiedzialny głównie za serwowanie wina. Odbywało się to w nowopowstałych i nielicznych restauracjach. Do połowy lat 70. XX wieku zawód sommeliera bardzo dobrze się rozwijał i wzbudzał powszechne zainteresowanie. Kryzys gospodarczy sprawił jednak, że o zawodzie znawcy wina na moment zapomniano. Obecnie profesja ta wróciła do łask. Zmieniło się jedno – zakres obowiązków sommeliera. Jest ich teraz o wiele więcej. By sprawdzić się w tym zawodzie, należy posiadać wiedzę z wielu dziedzin.

Sommelier – jak zdobyć ten zawód?

Zdobycie wysokich kwalifikacji w tym zawodzie wymaga długiej nauki. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć lata praktyki, które również mają znaczenie. Kurs sommelierski będzie najlepszym rozwiązaniem na początek. Na szkoleniu zdobędziemy podstawy, które będą dobrą bazą do dalszego rozwoju kariery jako sommelier.

Zamów sommeliera jest obecnie bardzo popularny, a osoby specjalizujące się w tej profesji, poszukiwane. Coraz więcej renomowanych restauracji decyduje się na zatrudnienie osoby, która zna się na winach i jest w stanie zaimponować coraz bardziej wymagającym gościom.