Serwis angielski – rola kelnera podczas obsługi gości

Każdy kelner musi znać podstawowe rodzaje serwisu w czasie przyjęć czy bankietów, zwłaszcza tych o charakterze oficjalnym. Wyróżniamy serwis niemiecki, francuski, rosyjski oraz angielski. Jednak to ten ostatni należy do najbardziej wymagających i eleganckich.

Serwis angielski – co warto wiedzieć?

Serwis angielski polega na serwowaniu dań poprzez zastosowanie dodatkowego stolika nazywanego także gerydonem. Kelner przed podaniem gościom dania uprzednio przywozi je na tym stoliku i prezentuje gościom potrawę jeszcze przed podaniem. Ten rodzaj obsługi kelnerskiej jest niezwykle czasochłonny i wymagający wiele wysiłku, dlatego ma sens tylko w przypadku obsługiwania mniejszej liczby gości – zwykle poniżej ośmiu osób.

Podczas serwisu angielskiego doskonale sprawdzi się współpraca dwóch osób – kelnera głównego, który będzie prezentował dania, rozdzielał je i nakładał, oraz jego pomocnika, który nałożone na talerze dania będzie mógł bezpośrednio podać gościom.

Z racji tego, iż serwis angielski należy do jednej z bardziej widowiskowych metod podawania dań gościom, zwykle stosuje się go w przypadku serwowania:

  • dań mięsnych i drobiowych, kiedy zachodzi potrzeba tranżerowania,
  • dań rybnych, które wymagają filetowania,
  • dań przygotowanych z owoców wymagających dzielenia,
  • dużych skorupiaków,
  • sałatek oraz koktajli przygotowywanych w obecności gości.

Kurs kelnerski – najlepsze źródło wiedzy

Wszystkich zasad kelnerstwa dotyczących serwowania dań i obsługi gości nauczysz się, biorąc udział w profesjonalnym kursie kelnerskim. Nabyte podczas kursu umiejętności oraz potwierdzający zdobyte kwalifikacje zawodowe certyfikat umożliwi Ci podjęcie pracy nie tylko w hotelach czy restauracjach w Polsce, ale i na całym świecie. Kończąc kurs kelnerski u nas, otrzymasz certyfikat w dwóch językach – polskim oraz angielskim.