Rozwój zawodowy w pracy kelnera. Poznaj dostępne ścieżki

Jednym z popularnych zawodów na rynku gastronomicznym jest kelner. Z powodzeniem mogą wykonywać go osoby bez żadnego doświadczenia, jak i osoby, które pracują w nim od lat. Na zawód kelnera decydują się zarówno osoby rozpoczynające pracę w trakcie studiów lub po szkole średniej, jak i osoby, które po kilku latach pracy w innej branży postanawiają się przebranżowić. Wbrew pozorom zawód ten daje spore możliwości rozwoju. Jakie są dostępne ścieżki rozwoju kompetencji i kwalifikacji kelnera?

Doświadczenie zdobywane w zawodzie

Kelner to klasyczny przykład zawodu, w którym zdobywa się kompetencje i umiejętności poprzez doświadczenie. Im więcej lat przepracowanych w zawodzie i więcej obsłużonych klientów, tym lepsze przygotowanie pracownika. Warto tu zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach wykonuje się zawód kelnera. Nieco inne wymagania stawiają przed kandydatem prestiżowe restauracje i hotele, a nieco inne kompetencje i umiejętności można mieć w mniejszych lokalach gastronomicznych. W każdym z nich jednak dobro i zadowolenie klienta powinno być stawiane na pierwszym miejscu, dlatego kelner powinien cechować się nienaganną kulturą osobistą, a także dobrą prezencją i kulturą pracy.

Kursy kelnerskie

Jednym ze sposobów zwiększenia kompetencji zawodowych kelnera jest ukończenie profesjonalnego kursu. Kurs kelnerski przygotowuje kandydata do pracy w zawodzie, jednak z powodzeniem mogą przejść przez niego osoby, które wykonują go już od kilku lat. Dzięki temu zdobędą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im piąć się w hierarchii zawodowej. Ciekawym wyborem jest także kurs barista, podczas którego uczestnicy nauczą parzyć się wyjątkową kawę. Dzięki temu kelner może wykonywać także ten zawód lub łączyć kompetencje w ramach jednego zatrudnienia. Ciekawym wyborem jest także kurs sommeliera, dzięki któremu kelner stanie się prawdziwym specem w zakresie wina i jego podawania. To niezwykle ceniona umiejętność w restauracjach i wysokiej jakości hotelach. Kolejnym krokiem w rozwoju zawodowym może być kurs menedżera restauracji. Po jego ukończeniu uczestnik będzie przygotowany do zarządzania restauracją lub innym lokalem gastronomicznym.