Riesling – co warto wiedzieć?

Przez wielu znawców wina, riesling jest uznawany za jeden z najdoskonalszych szczepów białych winogron. Wykorzystując ten pochodzący z Doliny Renu w Niemczech gatunek winorośli, można uzyskać wina od wytrawnych do słodkich. Co warto wiedzieć na temat tego szczepu?

Skąd czerpać wiedzę?

Najwięcej na temat rieslinga mogą nam powiedzieć osoby, które zdobyły wiedzę z zakresu enologii. Jest to dział nauki zajmujący się szeroko rozumianą produkcją wina. Nauka o winach obejmuje między innymi uprawę winorośli, produkcję trunku oraz sposoby jego przechowywania, zasady degustacji, czy też określanie składu poszczególnych gatunków wina.

Bardzo dobrym źródłem informacji może być nasz kurs dla sommelierów. Jego zasadniczą częścią jest właśnie enologia. Kursanci zdobywają informację na temat poszczególnych szczepów. Bez tego trudno fachowo zajmować się winem.

Riesling – jeden z ulubionych szczepów

Jest to niezwykle uniwersalny szczep. Można uzyskać z niego wina zarówno wytrawne i półwytrawne, jak i słodkie oraz półsłodkie, zależnie od warunków pogodowych oraz klimatycznych, w jakich uprawiana jest winorośl. Zatem teoretycznie to samo wino, pochodzące z różnych terenów, może znacznie różnić się smakiem.

Jednak mimo odmienności, są pewne cechy charakterystyczne, które posiada każdy riesling. Aromaty cytrusowe oraz wysoka kwasowość to jego elementy rozpoznawcze. Wyczuwalne są także nuty innych owoców – ananasa, jabłek, śliwek i brzoskwiń. Jest to wino, które doskonale komponuje się z daniami wytrawnymi – mięsnymi oraz rybnymi. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sushi. Z kolei jego słodsze odmiany wspaniale łączą się z deserami. Riesling zaliczany jest do win niskoalkoholowych, choć zdarzają się jego odmiany, które sięgają nawet do 14% zawartości alkoholu.

Riesling to wino nie tylko o szerokim przekroju smakowym, ale także cenowym. W zależności od miejsca pochodzenia, warunków, w jakich była uprawiana winorośl, a także sposobu produkcji i czasu dojrzewania, na rynku możemy znaleźć wina od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych za butelkę.