Przygotowywanie profesjonalnych drinków – jakie akcesoria są niezbędne?

Aby możliwe było profesjonalne przygotowywanie koktajli, potrzeba kilku podstawowych narzędzi. Jeżeli jesteś początkującym miksologiem lub wybierasz się na kurs barmański, warto wiedzieć, jakie przybory są podstawą dla profesjonalistów.

Jigger

Przyrządzanie koktajli często wymaga precyzji. Chwila nieuwagi i możesz sprawić, że drink będzie nadawał się jedynie do wylania. Precyzja jest kluczowa przy mieszaniu wielu drinków, a jigger to poręczna miarka, która pomoże stworzyć idealny koktajl. To niezastąpione narzędzie dla każdego aspirującego barmana. Barmani najczęściej wybierają jigger w postaci stożka.

Shaker

Shakery są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym akcesorium barmana. Istnieje kilka rodzajów shakerów. Tradycyjny, z metalowym lub szklanym pojemnikiem, ma wbudowane sitko i dopasowaną górę. Świetnie sprawdzi się dla początkujących barmanów oraz tych miksologów, którzy będą przygotowywać koktajle w zaciszu domowym. Przez profesjonalnych barmanów wybierany jest shaker bostoński. Składa się on tylko z dwóch elementów: szklanicy i metalowego kubka, który szczelnie przykrywa szklaną część.

Sitko barmańskie

Nie każdy shaker ma wbudowane sitko, dlatego niezbędne jest osobne sitko barmańskie. Służy oczywiście do tego, by odcedzić napój. Dzięki temu wszystkie cząstki owoców, zioła i lód, pozostają w shakerze. W ten sposób uzyskać można idealnie klarowny napój.

Łyżka barmańska

Łyżka barmańska ma długą i spiralną rączkę, która świetnie nadaje się do mieszania napojów. Długi uchwyt umożliwia nalewanie napoju wzdłuż spirali, tworząc w ten sposób koktajle warstwowe.

Muddler

Do koktajli takich jak mojito potrzeby jest muddler do ugniecenia ziół i limonek. Ugniatanie wymaga pewnej techniki, ale kluczem jest wydobycie aromatu ziół bez ich rozrywania.

Wymienione akcesoria są bardzo przydatne nawet początkującym barmanom. W trakcie kursu barmańskiego nauczysz się, w jaki sposób zrobić najlepszy użytek z tych narzędzi. Poznasz również zasady miksologii drinków, które pozwolą Ci rozwijać własny warsztat barmański.