Prozdrowotne właściwości kawy – dlaczego warto pić kawę?

Przez wiele lat picie kawy było uznawane za szkodliwe dla zdrowia – głównie ze względu na jej wpływ na podwyższanie ciśnienia krwi jej picie łączono z chorobami serca. Badania przeprowadzone na prawidłowo dobranej grupie badanych rzucają jednak zupełnie inne światło na wpływ kawy na nasze zdrowie.

Korzyści dla ciała

Kawa jest jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Do tego zawiera witaminy, szereg substancji aktywnych oraz błonnik. Udowodniono, że picie kawy wpływa na długość życia – kawosze żyją dłużej! Należy jeszcze dodać wpływ na ogólny stan organizmu, ponieważ picie kawy spowalnia niektóre procesy metaboliczne odpowiedzialne za starzenie, obniża ryzyko wystąpienia demencji, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Wbrew powszechnej opinii picie kawy zapobiega chorobom serca, a dzięki wpływowi substancji aktywnych na poziom hormonów regulujących metabolizm, obniża ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2. Dzięki zawartości antyoksydantów, kawa może również zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów, a dzięki błonnikowi poprawia perystaltykę jelit. Na koniec warto dodać, że picie kawy przyspiesza spalanie tłuszczu, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Korzyści dla umysłu

Kawa ma również dobroczynny wpływ na pracę umysłu i zdrowie psychiczne. Pozytywny efekt picia kawy, który łatwo zauważyć, to przede wszystkim poprawa skupienia, zwiększenie energii i poprawa nastroju – wszystko to wpływa na naszą efektywność. Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne, choć nie jest to związane z substancjami obecnymi w kawie, jest wpływ jej picia na tworzenie więzi. Wspólne picie kawy sprzyja podtrzymywaniu relacji. Tak wiele zalet kawy może być też doskonałym argumentem za tym, by zapisać się na kurs baristyczny!

Ile powinno wynosić dzienne spożycie kawy?

Pomimo wielu dobrodziejstw, które daje nam kawa, nie należy przesadzać z jej ilością. Najlepiej pić od dwóch do czterech filiżanek dziennie.

Najwyższy czas odłożyć na bok mity dotyczące szkodliwego wpływu kawy i cieszyć się swoją filiżanką espresso czy cappuccino, wiedząc, że oprócz oczywistej przyjemności z picia działamy pozytywnie na własne zdrowie.