Praca dla studenta – gdzie szukać?

Większość studentów nie decyduje się na rozpoczęcie pracy tuż po podjęciu studiów, jednak na drugim lub trzecim roku zaczynają się rozglądać za swoją pierwszą posadą. Najczęściej tylko szczęściarze mają szansę znaleźć staż lub zatrudnienie ściśle związane z kierunkiem edukacji, a zdecydowana większość szuka tymczasowej pracy, która będzie pozwalała nieco się usamodzielnić i spełniać własne potrzeby. Gdzie zatem studenci powinni szukać zatrudnienia?

Restauracje i puby

Restauracje, bary oraz kawiarnie są miejscami, w których młodzi ludzie bardzo często szukają zatrudnienia. Lokale gastronomiczne kuszą studentów elastycznym grafikiem, pozwalającym na pogodzenie zajęć z pracą oraz stałym kontaktem z ludźmi, a także wykonywaniem obowiązków od godzin popołudniowych do wieczornych, co zazwyczaj pokrywa się z rytmem dnia młodych osób. Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać kelnerem bądź barmanem? Przede wszystkim, należy mieć dużo cierpliwości i lubić pracę pod presją. Praca dla kelnera w Warszawie z pewnością spodoba się także osobom komunikatywnym, lubiącym rozmawiać i mającym poczucie humoru, które jest niezwykle ważne podczas rozmów z zespołem i klientami. Dobrym rozwiązaniem dla studentów wiążących przyszłość z gastronomią może być także kurs kelnerski, który pozwoli podszlifować nabyte umiejętności i wyrobić prawidłowe nawyki. Kursy dla kelnerek dostępne są w każdym większym mieście i nie wymagają wcześniejszego doświadczenia w pracy w restauracji.

Sklepy

Szeroko pojęty handel także jest branżą, w której studenci mogą znaleźć zatrudnienie. Najczęściej decydują się oni na wybór sklepów odzieżowych lub drogerii, które kuszą zniżkami, programami lojalnościowymi oraz pracą w młodych zespołach. Praca w sklepie jest dosyć wymagająca, ze względu na stały kontakt z klientem i konieczność radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy konfliktowych, ale może dawać dużo satysfakcji przy odpowiednim podejściu pracownika. Aby znaleźć zatrudnienie w handlu, konieczna jest zdolność do szybkiego reagowania na rozmaite nieprzewidziane sytuacje oraz umiejętność obsługiwania kasy fiskalnej, dokonywania zwrotów oraz przynajmniej minimalna wiedza o oferowanych produktach.

Studenci szukający pracy najczęściej decydują się na wybór jednej z dwóch branż: gastronomii lub handlu. Choć ciężko jest zdecydować, która z prac, w sklepie czy restauracji, jest przyjemniejsza, pewnym jest, że osoby lubiące kontakt z ludźmi, otwarte i towarzyskie, z powodzeniem odnajdą się na każdym stanowisku.