Poszukiwanie pracy na rynku gastronomicznym – jak się do tego przygotować?

Gastronomia to rozbudowany i ważny sektor polskiej gospodarki. W Polsce w gastronomii pracuje kilkaset tysięcy osób i obejmuje to zarówno właścicieli, osoby zatrudnione na etat oraz osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia. Umiejętne przygotowanie się do poszukiwania pracy na rynku gastronomicznym zwiększa szansę na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Pomagają w tym m.in. profesjonalne kursy i szkolenia, w tym szkolenie barmańskie, czy też kurs baristy.

Postaw na edukację

Jeżeli wiążecie swoją przyszłość z gastronomią, to warto postawić na kierunkowe szkolenia. Szkolenie barmańskie przygotuje kandydata do pracy za barem oraz często jest wymagane w hotelach i lokalach o podwyższonym standardzie. Posiadanie dyplomu ukończenia szkolenia barmańskiego podnosi atrakcyjność kandydata na rynku oraz może mieć wpływ na stawkę godzinową, którą dostanie na start swojej przygody z gastronomią. Osoby na stanowisku barmana są poszukiwane w takich miejscach jak: bary, puby, hotele, restauracje i agencje eventowe.

Innym ciekawym szkoleniem jest kurs baristy, czyli prawdziwego mistrza w przyrządzaniu kawy. Ukończenie takiego kursu pozwala na nabycie umiejętności parzenia wyjątkowej kawy, co bardzo szybko zostanie docenione przez klientów kawiarni lub restauracji. Po takim szkoleniu można zdecydować się na pracę etatową lub założenie własnej kawiarni firmowanej swoim nazwiskiem. Posiadanie dyplomu ukończenia kursu baristy jest dużym atutem w trakcie poszukiwania zatrudnienia w branży gastronomicznej. Do innych popularnych szkoleń gastronomicznych należą:

  • kursy kelnerskie;
  • szkolenia managera restauracji;
  • szkolenia kulinarne.

Gdzie szukać pracy?

W poszukiwaniu zatrudnienia na rynku gastronomicznym warto przeglądać popularne serwisy ogłoszeniowe w sieci, a także lokalną prasę. Sprawdzonym sposobem jest także udanie się do wybranych lokali gastronomicznych. Niektóre z nich będą informowały o poszukiwaniach pracowników na szybach frontowych, a w jeszcze innych wystarczy o to zapytać. Rynek gastronomiczny jest bardzo dynamiczny i należy do obszarów, w których stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie. Od stopnia kwalifikacji i liczby ukończonych kursów może zależeć wynagrodzenie, które uda Ci się wynegocjować.