Popularne drinki bożonarodzeniowe

Doskonałym pomysłem na ubarwienie świątecznych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, czy po prostu na miły wieczór przy choince z ukochaną osobą są drinki i koktajle inspirowane smakami i zapachami Bożego Narodzenia. Do wyboru klasyczne połączenia świąteczne, albo nowoczesne kompozycje, które potrafią zaskoczyć kreatywnością. Naucz się kilku ciekawych, sprawdzonych kompozycji polecanych przez specjalistów, a na pewno oczarujesz swoich bliskich!

Świąteczna klasyka

Świąteczne drinki są szczególnie popularne w krajach anglosaskich, stąd wiele osób dopiero zaczynających przygodę z koktajlami zaczyna naukę właśnie od nich. Amerykanie nie wyobrażają sobie świąt bez eggnoga, napoju na bazie mleka, śmietanki, cukru, ubitych białek oraz żółtek jaj, które nadają mu charakterystyczną, pienistą strukturę. O jego smaku decydują dodatki takie jak gałka muszkatołowa i cynamon, a w wersji dla dorosłych także brandy, whisky, bourbon albo rum. Pity bywa schłodzony, a w wyjątkowo zimne dni także grzany. Z kolei w Wielkiej Brytanii popularne drinki bożonarodzeniowe to oprócz eggnogu także koktajl o typowo zimowej nazwie – Snowball (kula śnieżna). Advocaat, wstrząśnięty w shakerze z lodem razem z odrobiną soku z limonki, jest przecedzany do wysokiej szklanki lub kieliszka z lodem, i dopełniany w równej proporcji gazowaną lemoniadą. Drink przed podaniem warto przyozdobić startym cynamonem.

Nowe świąteczne inspiracje w świecie koktajli

Te najbardziej popularne drinki bożonarodzeniowe to jednak nie wszystko, co barmani i specjaliści miksologii polecają na święta. Warto skorzystać na przykład z kursu barmańskiego, by nauczyć się przygotowywać bardziej wyszukane specjały nawiązujące do typowo świątecznych smaków i zapachów, takich jak żurawina, orzechy, pomarańcze, cynamon czy śmietanka. Modne kompozycje, które warto poznać, to na przykład Champagne Snowball, nowa wersja bożonarodzeniowej klasyki, w której lemoniadę zastępuje szampan, czy świąteczne odmiany popularnych drinków, jak:

  • Christmas Cosmopolitan (z sokiem żurawinowym),
  • Chocolate Orange Espresso Martini (z wódką aromatyzowaną pomarańczą oraz likierem czekoladowym),
  • Christmas Margarita (z sokiem żurawinowym i likierem falernum).

Podmiana niektórych składników tych znanych i lubianych kompozycji na smaki kojarzące się z atmosferą Bożego Narodzenia pozwala uzyskać niesamowity efekt koktajlu, który z jednej strony wydaje się nam znany, ale z drugiej zaskakuje. Takie specjalne wersje idealnie komponują się ze świąteczną okazją. Z drugiej strony, jeżeli nie przepadamy za typowo świątecznymi aromatami w drinkach, możemy pójść zupełnie inną drogą i zainspirować się raczej świątecznymi dekoracjami czy kolorami. Do stroju Mikołaja idealnie będzie pasował pyszny, mocno czerwony koktajl Celebration, w smaku zbliżony do Negroni przyrządzonego na koniaku.