Podstawowe informacje o zawodzie sommeliera

Coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego, jak zostać sommelierem i jakie obowiązki przewidziane są na tym stanowisku pracy. Oto kilka podstawowych faktów na temat zawodu.

Kim jest sommelier?

Sommelier to właściwie ekspert od win. Pracownik ten powinien mieć szeroką wiedzę na tema poszczególnych szczepów i produkcji win. Z łatwością powinien poznać po smaku oraz zapachu dany trunek. Zobowiązany jest starannie i trafnie doradzić klientom w wyborze odpowiedniego alkoholu – adekwatnie do ich gustów, danej okoliczności oraz zamówionego przez nich dania.

Czym jeszcze zajmuje się sommelier?

Profesjonalny sommelier, oprócz wyżej wymienionych umiejętności, ma również wiele innych obowiązków. Należą do nich przede wszystkim:

  • prowadzenie i aktualizowanie kart win,
  • dobieranie odpowiedniego trunku zgodnie z przedziałem cenowym dla danego klienta,
  • zamawianie wina, prowadzenie jego inwentaryzacji i sprawdzanie przesyłek,
  • negocjowaniem cen zakupu oraz ustalanie jego cen restauracyjnych i detalicznych,
  • śledzenie trendów związanych z winem i rozwojem branży.

Jak zostać sommelierem?

Aby pracować w tym zawodzie warto ukończyć kurs sommelierski. Podczas jego trwania przyszli sommelierzy zdobywają wiedzę na temat upraw roślin, regionów winiarskich, produkcji wina oraz całej jego historii. Poznają również tajniki tej pracy i obsługę narzędzi niezbędnych podczas jej wykonywania. Uczą się tworzyć odpowiednią kartę win, poznają zasady degustacji trunków oraz sposobu ich podawania. Aby stać się profesjonalistą w tej dziedzinie, każdy sommelier – nie tylko ten początkujący –  powinien pogłębiać swoją wiedzę, dzięki doświadczeniu w pracy, jak też dzięki podróżom i poznawaniu kultury winiarskiej poszczególnych krajów.

Mimo że zawód sommeliera w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularny, to coraz więcej osób podejmuje się szkolenia się w tym kierunku. Jest to zawód przyszłościowy, z dobrymi perspektywami dla osób, które chcą pracować nie tylko w eleganckich restauracjach, ale też w hotelach czy na statkach wycieczkowych.