Początki w zawodzie kelnera – czy certyfikat jest ważny?

Obsługa klientów w restauracjach, barach i podczas imprez to spory wysiłek fizyczny. Połączony jest on z troską o wygląd sali, pyszne i ciepłe jedzenie na stołach, a także spełnianie bieżących potrzeb gości. Czy więc warto odbyć kurs kelnerski? Okazuje się, że opcja ta ma wiele zalet.

Praca kelnera to niemałe wyzwanie

Kelner musi podchodzić do obsługi każdej osoby, pary lub grupy indywidualnie, ale jednocześnie kompleksowo. Ponadto kelner rzadko kiedy obsługuje jedynie jeden stolik – pamięć o każdym kliencie to ogromne wyzwanie. Ceną jest tutaj zadowolenie gości, a co za tym idzie – finalnie uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zechcą oni jeszcze wrócić do restauracji.

Kurs kelnerski uczy kompleksowego podejścia do klienta

Kurs kelnerski uczy tego co najważniejsze: podejścia do klientów w taki sposób, by móc przewidywać potrzeby i na nie odpowiadać. Do tego, kurs to ciekawa opcja dla osób chcących nauczyć się podstaw organizacji przyjęć, przygotowywania sali konsumenckiej dla gości, doradzania i udzielania informacji (włącznie z wartościami odżywczymi oraz informacjami na temat technologii przyrządzania, coraz ważniejszej dla świadomych konsumentów), przyjmowania i rejestrowania zamówień, a także serwowania potraw, obsługi gości zależnie od rodzaju lokalu, przygotowywania stanowiska pracy i współpracy w grupie – która niejednokrotnie jest najważniejszym motorem dla całej grupy!

Dlaczego jeszcze warto zrobić kurs kelnerski?

Kurs kelnerski to świetna opcja na początek – dla osób, które kelnerami jeszcze nie są, ale chciałyby rozwijać się w tej dziedzinie, jak i dla osób, które odnalazły w tym swoją drogę i chciałyby zmienić miejsce pracy lub po prostu otrzymać dokument potwierdzający ich umiejętności. Dla każdego pracownika ukończony kurs kelnerski to także dobry argument podczas rozmowy z przełożonym, gdy przychodzi czas awansów lub podwyżek. Wtedy odpowiedni dokument jest dowodem na to, że pracę traktuje się poważnie. Warto o tym pamiętać!