Pivot zawodowy – jak zrobić to mądrze?

Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że raz wybrany zawód jest na całe życie. Obecnie uważa się, że wykonywanie przez całe życie tych samych czynności ogranicza samorozwój człowieka, prowadzi do znużenia i wypalenia zawodowego. Osoby, które nie czują się dobrze w swej pracy, coraz częściej decydują się na pivot zawodowy.

Radykalna zmiana zawodu

Zgodnie z przyjętą definicją pivot zawodowy to radykalna zmiana zawodu. Podjęcie decyzji o porzuceniu dotychczasowej pracy i kariery nie jest łatwe. Towarzyszy jej wiele wątpliwości, a także poczucie straty oraz zmarnowanego czasu. Na taki krok najczęściej decydują się osoby, które czują się wypalone zawodowo lub doszły do wniosku, że charakter wykonywanych czynności nie jest zgodny z ich predyspozycjami i oczekiwaniami. Zazwyczaj takie zmiany najchętniej wprowadzają ludzie młodzi, jednak coraz częściej na pivot decydują się osoby w średnim wieku. Wprowadzenie radykalnych zmian w życiu zawodowym jest zwykle oznaką ich dojrzałości oraz odpowiedzialności za własne życie.

Przykład przemyślanego pivotu zawodowego

Należy podkreślić, że pivot zawodowy powinien być dokładnie przemyślany i zaplanowany, by zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Pracownik bankowy, który chce zostać barmanem, nie może bez żadnego przygotowania porzucić swej dotychczasowej pracy i szukać szczęścia w nowym zawodzie. Powinien wcześniej zapisać się na szkolenie barmańskie, by dowiedzieć się, na czym polega praca w tym zawodzie. Profesjonalna szkoła barmanów oferuje kandydatom darmowy dzień próbny, podczas którego można poznać specyfikę tego zawodu. Z kolei osoby, które marzą o karierze restauratora, a nigdy nie pracowały w branży, powinny zapisać się na kurs gastronomiczny. Ukończenie takiego kursu pozwala uzyskać wiedzę, która znacząco ułatwi start w nowej pracy.

Podsumowanie

Wiele osób uważna, że pivot zawodowy polega na nagłym i spontanicznym porzuceniu swej dotychczasowej pracy. To nieprawda. Prawidłowo przeprowadzony pivot wymaga precyzyjnego planowania i gruntownego przygotowania do nowego zawodu. Tylko wtedy daje szansę na sukces i spełnienie.