Najwięksi producenci kawy na świecie, czyli niezbędnik każdego baristy

Kawa jest jednym z tych produktów spożywczych, które nieustannie towarzyszą nam w codziennym życiu. Mało osób zwraca jednak uwagę na to skąd pochodzą ziarna ich ulubionego napoju i jak różne mogą być aromaty i smaki poszczególnych mieszanek. Producenci oferują nam najróżniejsze odmiany kaw, które często mają zupełnie inny smak. Oto krótki poradnik o tym czym charakteryzują się ziarna z poszczególnych krajów.

1. Brazylia

To chyba kraj najbardziej kojarzący się z produkcją kawy. To największy producent tego surowca od 1840 roku! Brazylijskie ziarna to idealna odmiana dla osób lubiących czekoladowo-orzechowe aromaty, unikających raczej kwaśnych smaków. Uprawia się tam głównie arabikę, czyli kawę posiadającą mniej kofeiny niż popularna robusta. Warto również wspomnieć, że około trzy czwarte całkowitej produkcji pochodzi od małych producentów.

2. Kolumbia

Kolejny kraj z Ameryki Południowej, który może pochwalić się ogromnym udziałem w światowej produkcji kawy. To idealny wybór dla kawoszy, którzy oprócz czekoladowych posmaków, szukają w swoim napoju także egzotycznych, owocowych oraz kwiatowych nut. Kolumbijska kawa jest także bardziej wyrazista niż jej brazylijska siostra, a jednocześnie pozbawiona goryczki. Swoje charakterystyczne aromaty zawdzięcza metodzie obróbki ziaren „na mokro”. Tu również dominuje uprawa arabiki.

3. Etiopia

Choć ten kraj powszechnie nie kojarzy się z kawą, to jednak jest jej ojczyzną. Według legendy to właśnie tam po raz pierwszy przyrządzono pyszny, czarny napój. Etiopski smak to przede wszystkim owoce, a w szczególności – cytrusy. Kawa charakteryzuje się tu bogaty smakiem i pozbawionym kwasowości, lekko pikantnym posmakiem. W Etiopii rzeczą powszechną jest picie jej na słono albo z miodem.

4. Indonezja

Na wschodzie też znajdziemy pyszną kawę! Indonezja specjalizuje się w produkcji robusty, czyli kawy bardziej pobudzającej i wyrazistej. To wybór dla miłośników prawdziwie mocnych i ciężkich smaków. Indonezyjska odmiana z pewnością proponuje ciekawe nuty – można znaleźć w niej aromaty szałwii, rabarbaru czy nawet tytoniu!

5. Panama

Panama to producent jednej z najdroższych odmian kaw na świecie – Geishy. Charakteryzuje się ona wręcz słodkim posmakiem, pełnym aromatu owoców leśnych, cytrusów i kwiatów. Z tego względu polecana jest dla miłośników delikatnych smaków, którzy gustują w lekkich, owocowych napojach.

W trakcie zakupu kawy warto zatem przyjrzeć się bliżej jej krajowi pochodzenia. W trakcie kursu dla baristów poznasz podstawowe gatunki kawy i specyfikę jej pozyskiwania, co przekłada się na późniejsze walory smakowe naparu.