Mojito – jaka jest jego historia?

Mojito to jeden z najpopularniejszych drinków na świcie. A wiecie, jaka jest jego historia? I jaki ma związek z piratami?

Przysmak korsarzy

Mojito według legendy powstało w połowie XVI wieku na Kubie. Powstanie jego receptury związane jest z postacią miejscowego pirata, Francisa Drake’a. Jego ulubiony drink był przygotowywany na podstawię Tafii, czyli taniego rumu produkowanego z trzciny cukrowej. Do napoju zwykł od dodawać cukier oraz limonkę. W XIX wieku Tafię zastąpiono rumem i taką wersję mojito pijemy do dziś.

Inna teoria wiąże historię popularnego drinku z kubańskimi niewolnikami. W czasie pracy na plantacjach pili oni napój zwany „guarapa”, którego bazą był sok wypływający z rozgniecionej trzciny cukrowej.

Pierwsze zapisane przepisy tego koktajlu pochodzą z przełomu lat 30 i 40 XX wieku, jednak prawdziwą sławę mojito zawdzięcza Angelowi Martinezowi, który w 1942 roku otworzył bar ,,La Bodeguita del Medio”. To właśnie tam w mojito pokochał Ernest Hemingway.

Jakich składników potrzeba do przyrządzenia mojito?

Standardowy przepis na mojito uwzględnia zastosowanie następujących składników:

– biały rum,

– limonka,

– cukier trzcinowy,

– woda gazowana,

– świeża mięta,

– lód.

Sztuka tworzenia drinków

Jeżeli chcesz poznać tajniki tworzenia orzeźwiających drinków, zapisz się na kurs barmański. Nauczysz się dzięki temu podstawowych zasad miksologii drinków. Nauczysz się także recept i poprawnego przygotowania wielu popularnych koktajli. Opanowanie podstaw da Ci podstawę do późniejszych eksperymentów, dzięki czemu zaskoczysz wszystkich gości na każdym przyjęciu.