Mity na temat wódki – co każdy barman wiedzieć powinien?
Nie można przecenić roli, jaką odgrywa wódka w pracy barmańskiej. Często zamawiana w czystej postaci, ale także jako niezbędny składnik drinków. Różnice w jakości, smaku i zapachu wódki mają wpływ na charakter przygotowywanych drinków, o czym mogą przekonać się wszyscy uczestnicy kursów barmańskich. Istnieje wiele obiegowych przekonań na temat tego trunku. Nie wszystkie są jednak prawdziwe.
Mit 1 – wódki są takie same, bez smaku, zapachu i koloru
Wódki bywają kolorowe, zabarwione, jak i z różnymi dodatkami. Najczęściej mają 40% zawartości alkoholu, niemniej przyjmuje się jako minimum 37,5%. W kwestii smaku i zapachu – jedynie osoba, która nie spróbowała wielu rodzajów wódki – mogłaby zaprzeczyć różnicom. W zależności od użytych składników i procesów wytwórczych smak oraz zapach będą zupełnie inne wśród produktów różnych firm. Dotyczy to oczywiście wódek czystych, natomiast można łatwo spotkać również te z dodatkami aromatycznymi (np. anyżowa, owocowa).
Mit 2 – ilość przeprowadzonych destylacji oraz filtracji przesądza o jakości trunku
Niekoniecznie. Przyjęło się, że wielokrotnie powtarzany proces destylacji kojarzy się z wódkami klasy premium. W rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W opisach wódek są wymienione najczęściej kilkukrotne destylacje, choć niektóre liczą je nawet w setkach.
Sama destylacja to tylko jeden z procesów uzyskiwania alkoholu, ważniejsze znaczenie od ilości mają precyzja i wykorzystane metody. Wysokie liczby przeprowadzonych destylacji to często jedynie zagranie marketingowe.
Podobnie ma się sprawa z filtracją. Łatwo nabyć bardzo tanie wódki, które mają być wielokrotnie filtrowane, co i tak nie wpływa na ich jakość. Ważne jest, w jaki sposób przeprowadzana jest filtracja, profesjonalizm i jakość całości procesu. Kursy bramańskie oraz odpowiednia literatura są dobrym początkiem, aby lepiej poznać arkana destylacji i filtracji alkoholi.
Mit 3 – wszystkie wódki mają podobny skład
Wódkę można przygotować na bazie wielu produktów roślinnych. Zboża, owoce, warzywa mogą zostać wykorzystane do jej produkcji. Większość wódki stanowi woda, to fakt. Pytanie brzmi – jaka woda? Są niebagatelne różnice między kranówką, wodą mineralną zwykłą, z głębin, a czasem nawet z lodowców (tak, niektóre wódki pozyskują wodę z gór lodowych). Oczywiście jakość wody wpływa na końcowy smak wódki.
Znajomość wódek jako produktu końcowego, ale też optymalnej bazy do drinków to jedna z podstawowych umiejętności profesjonalnego barmana.