Miksologia molekularna – czego możesz nauczyć się na szkoleniu barmańskim?

Szkolenia barmańskie cieszą się sporą popularnością. W dobie kryzysu mogą stanowić jednak spory wydatek. Dlaczego mimo wszystko warto podnieść swoje umiejętności w czasie profesjonalnego kursu?

Czego można się nauczyć na szkoleniu barmańskim?

Po pierwsze kursy barmańskie nie ograniczają się do nauczenia kursantów jedynie przepisów na kolorowe napoje z dodatkiem alkoholu. Sztuka tworzenia drinków to nie tylko konkretne receptury, ale i cała dziedzina nauki zwana miksologią. Poznając jej tajniki, będziemy nie tylko umieli przygotować wiele klasycznych drinków, ale również, na podstawie zdobytej wiedzy o kojarzeniu składników (według ich smaku, tekstury, koloru, aromatu i balansu), tworzyć własne receptury koktajli. Ponadto na szkoleniach tego typu zazwyczaj otrzymujemy sporą dawkę wiedzy z zakresu towaroznawstwa alkoholowego, czyli historii, metod wytwarzania oraz podziału na poszczególne rodzaje alkoholi. Dodatkowo trenerzy przekazują przyszłym barmanom techniki pozwalające na efektowne podawanie napojów, takie jak dekorowanie przy pomocy ziół, owoców, czy izomaltu, flair, czyli ewolucje wykonywane przyrządami barmańskimi, czy tworzenie drinków warstwowych i płonących. Posiadanie tego typu umiejętności jest dziś standardem na rynku i bez nich trudno o zatrudnienie w branży.

Nowe trendy w barmaństwie, czyli miksologia molekularna

Nowe trendy w sztuce barmańskiej sprawiły, że obecnie szkolenia stały się jeszcze ciekawsze. Szczególnie interesującym nurtem jest miksologia molekularna, będąca częścią bardzo modnej w ostatnich latach kuchni molekularnej. Jest to rodzaj barmaństwa, który skupia się na ingerencji w teksturę, smak lub aromat drinka, w taki sposób, by dostarczyć klientowi nowych niezapomnianych doznań i wywołać u niego zaskoczenie. Do tego celu wykorzystuje się na przykład substancje chemiczne, które wpływają na konsystencję koktajlu, tak by ze spowszedniałej formy płynu, zamienić go w drobniutkie, przypominające kawior kuleczki, galaretkę lub pianę. W miksologii molekularnej używa się także szeregu specjalistycznych przyrządów gastronomicznych, takich jak opalarki gazowe, syfony ciśnieniowe, pakowarki próżniowe czy pojemnik na ciekły azot. Dzięki zastosowaniu takiego sprzętu i przede wszystkim ogromnej wiedzy z dziedziny zjawisk fizycznych i chemicznych, barman każdym przygotowanym koktajlem może zaskoczyć klientów.

Dlaczego warto?

Coraz więcej pubów zatrudnia prawdziwych profesjonalistów z dziedziny miksologii, a wymyślne drinki, które kiedyś były ciekawostką podawaną jedynie w lokalach luksusowych powoli stają się stałą pozycją w menu nawet niewielkich barów. Odpowiednie umiejętności zdobyte na profesjonalnym szkoleniu mogą więc znacznie zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie i przyczynić się do podniesienia zarobków.