Kurs miksologii molekularnej – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Miksologia molekularna to dziedzina, która przeobraża konwencjonalne podejście do przygotowywania koktajli. Korzystając z osiągnięć chemii i fizyki, barmani stają się prawdziwymi alchemikami, tworząc napoje, które zaskakują nie tylko smakiem, ale i formą, konsystencją czy temperaturą. To sztuka, która łączy w sobie precyzję naukową z kreatywnością kulinarną, przenosząc doświadczenia degustacyjne na zupełnie nowy poziom.

Jak wygląda szkolenie?

Kurs miksologii molekularnej to pięciodniowe szkolenie, które obejmuje łącznie 33 godziny lekcyjne, dzielące się na 6,5 godziny dziennie. Skierowany jest do osób, które chcą zgłębić tajniki tej nowoczesnej formy sztuki barmańskiej. Uczestnicy kursu mają możliwość nauczyć się rozmaitych technik, takich jak klarowanie, tworzenie kawiorów, sferyfikacja, czy nawet zaawansowane techniki infuzji alkoholowej.

Program kursu

Podczas kursu dowiesz się, co kryje się pod pojęciem gastronomii molekularnej, jakie techniki infuzji alkoholu są obecnie w użyciu, jak stosuje się technikę sous vide w przygotowaniu koktajli, a także jak produkować syropy smakowe i bittersy, które są fundamentem dobrze skomponowanego drinka. Szkolenie obejmuje też nowoczesne techniki, jak produkcja pian smakowych, stosowanie różnych rodzajów żeli oraz tworzenie efektownych transformacji koktajli.

Zalety uczestnictwa w kursie

Zaletą uczestnictwa w kursie jest zdobycie certyfikatu, który jest potwierdzeniem ukończenia szkolenia i przygotowania do stosowania technik molekularnych podczas wykonywania zawodu barmana.

Ukończenie kursu miksologii molekularnej otwiera przed barmanami nowe możliwości kariery, pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i zaskakiwać gości barów i restauracji niepowtarzalnymi koktajlami. To inwestycja w rozwój osobisty i profesjonalny, która może przynieść znaczące korzyści w przyszłości. Miksologia molekularna to dziedzina, która dynamicznie się rozwija i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Barmani specjalizujący się w tej technice mogą liczyć na zainteresowanie mediów, udział w konkursach barmańskich czy nawet prowadzenie własnych warsztatów i pokazów.

Kurs łączy teorię z praktycznym zastosowaniem, co oznacza, że uczestnicy od razu mogą wprowadzać nowe techniki do swojej pracy, zaskakując klientów oryginalnymi i niebanalnymi koktajlami.

Zachęcamy do wzięcia udziału w kursie miksologii molekularnej i odkrycia tajników tej dziedziny. Nie przegap szansy na zdobycie przewagi na rynku pracy i wzbogacenie swojego portfolio. Dołącz do kursu miksologii molekularnej w MSBiS i zacznij tworzyć koktajle, które zapadają w pamięć i zachwycają innowacyjnością.