Kulisy pracy kelnera – co warto wiedzieć o zawodzie?

Praca kelnera należy do popularnych zawodów, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W ostatnim czasie trend się jednak odwraca i jako kelnerzy swoją pracę zaczynają także starsze osoby, które kontynuują ją przez lata. Można powiedzieć, że praca kelnera to określony styl życia, co doskonale widać w krajach śródziemnomorskich. Zdecydowanie zawód nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto poznać go od kulis. Osoby poszukujące pracy w tym zawodzie mogą, choć nie muszą, ukończyć kurs kelnerski. Pomoże on w znalezieniu lepiej płatnej pracy w prestiżowych lokalach.

Na czym polega praca kelnera?

Kelner to osoba, która znajduje się na pierwszej linii frontu restauracji i pełni rolę łącznika pomiędzy gośćmi, a kuchnią lub barem. Do obowiązków kelnera należy obsługa gości od momentu wejścia do lokalu, aż do wyjścia z niego. W głównej mierze opiera się to na obsłudze stolika. Praca kelnera polega na ciągłym kontakcie z ludźmi, w tym: z klientami, innymi kelnerami, pracownikami kuchni, managerem restauracji itp. Poza obsługa gości, kelnerzy dbają także o lokal, czyli czystość stolików, krzeseł, wyposażenie stolików, a także regularne wietrzenie sali. Wpływa to bezpośrednio na komfort spożywanych w restauracji posiłków, a także jakość świadczonych przez lokal usług.

Kelner odpowiada także za mniej przyjemne aspekty tej pracy. Dotyczy to przede wszystkim zgłaszania na kuchnię lub do managera restauracji negatywnych opinii i uwag klientów, a także przyjmowanie na siebie ich złości. W tym aspekcie niezbędne jest zachowanie klasy i spokoju, dlatego kelner powinien cechować się nienaganną kulturą osobistą, odpornością na stres, dobrą organizacją pracy oraz spokojem i równowagą. W niektórych lokalach kelnerzy odpowiadają także za zbieranie zamówień oraz rezerwacji internetowych i telefonicznych.

Co może pomóc w pracy na stanowisku kelnera?

Dedykowane kursy i szkolenia, w tym m.in. kurs kelnerski, mogą pomóc w wykonywaniu pracy na stanowisku kelnera. Podczas szkolenia kandydaci przygotowywani są do pełnienia określonych obowiązków, a także są w stanie zweryfikować, czy praca kelnera jest właśnie dla nich. Wysokiej jakości kursy znajdziesz w szkołach gastronomicznych oraz innych ośrodkach edukacyjnych. Ukończenie kursu wpłynie korzystnie na Twoją atrakcyjność na rynku pracy oraz postawi Cię w lepszej pozycji negocjacyjnej ws. zatrudnienia i płacy.