Krótko o historii wina

Wino jest trunkiem znanym już od czasów starożytnego Egiptu. Przez wieki towarzyszyło ludziom, niosąc liczne korzyści zdrowotne i poprawiając samopoczucie. Pomimo upływu wielu lat, trunek ten nie traci popularności, a wręcz przeciwnie – staje się przedmiotem coraz większego zainteresowania wśród osób, które za butelkę wysokiej klasy wina są w stanie zapłacić olbrzymią sumę pieniędzy.

Krótka historia wina

Pierwsze informacje o winie pochodzą ze starożytnego Babilonu i Egiptu – w formie pisemnej zachowała się procedura wytwarzania tego napoju. Wino było znane także 3000 lat przed Chrystusem na Środkowym Wschodzie i w Chinach. Okres jego olbrzymiej popularności i rozkwitu branży winiarskiej przypadł na epokę 2000 lat p.n.e., kiedy to Fenicjanie i Grecy podczas swoich podbojów zdobywali coraz to nowe zwyczaje i receptury. W czasach Imperium Rzymskiego na terenach dzisiejszych Niemiec i Francji powstały pierwsze prawdziwe winnice. Produkowany w nich napój przyprawiano korzeniami i miodem oraz pito po rozcieńczeniu wodą. W średniowieczu największa część produkcji wina miała miejsce w Europie w klasztorach zakonnych. Duchowni wynaleźli wiele unowocześnionych receptur i technik, narzucając je także na lokalnym rynku winiarskim, prowadzonym przez osoby świeckie.

Znane nam współcześnie wino zaczęło być produkowane w XVII wieku. W tym czasie pojawiły się takie odmiany, jak napój musujący – czyli obecny szampan, tokaj, porto i wina kalifornijskie. Do obiegu wprowadzono także szklane butelki i korki, znacznie ułatwiające proces produkcji. W XX wieku doszło do poważnych zmian w wytwarzaniu trunku; pojawiło się wiele nowych odmian winorośli, krzyżówek smaków oraz metod fabrykacji, a winny napój można było kupić we wszelkich zakątkach świata, niezależnie od miejsca jego pochodzenia. Od tamtej pory wino jest łatwo dostępne dla każdego, kto zechce spróbować nowych smaków. Zainteresowanie tym trunkiem sprawiło, ze coraz więcej osób decyduje się także na kurs sommelierski. Jest on przeznaczony dla ludzi, którzy pragną zgłębić umiejętności i wiedzę winiarską, poznać sposób wyboru i podawania wina, a także pracować jako sommelier – specjalista od jego serwowania.

Przez wieki wino przeszło istną rewolucję – zmieniał się typ owoców stosowanych do produkcji, sposób jego wytwarzania, a nawet metoda przechowywania. Mimo upływu czasu, wino przetrwało nawet największe zawirowania dziejowe, ciesząc współcześnie swoim smakiem wytrawnych miłośników trunków na całym świecie.