Klasyczne koktajle na bazie wódki – przegląd

Stworzenie dobrego koktajlu alkoholowego wymaga sporych umiejętności. Proporcje między składnikami muszą być odpowiednio zrównoważone. Sposób serwowania drinka też ma duże znaczenie. Właściwa prezentacja koktajlu wzmocni jego walory smakowe. Szkolenie barmańskie umożliwia zdobycie wiedzy i kunsztu potrzebnych do stworzenia jakościowych drinków. Taki kurs nie tylko pomoże w rozwinięciu talentu, ale  otworzy też nowe możliwości zarobkowe. Wykwalifikowany barman bez problemu przyrządzi drinki na rozmaitych trunków. Oto kilka przykładów klasycznych koktajli na bazie wódki.

Cosmopolitan

Ten elegancki koktajl upodobały sobie przede wszystkim kobiety. W jego skład wchodzi wódka, triple sec, sok żurawinowy oraz świeżo wyciśnięty sok z limonki. Podaje się go w trójkątnych kieliszkach na wysokiej nóżce wraz z przybraniem z limonki lub owoców żurawiny.

Krwawa Mary

Koktajl ten według powszechnej opinii łagodzi objawy zatrucia alkoholowego. Krwawa Mary jako jeden z nielicznych drinków zawiera sok warzywny i często jest serwowany wraz z selerem naciowym. Do stworzenia tego napoju oprócz wódki potrzeba soku pomidorowego, soku z cytryny oraz niewielkiej ilości sosu worcestershire i sosu tabasco.

Sex on the Beach

Jeden z ciekawiej wyglądających drinków ze względu na swoją dwukolorową strukturę. Warstwy koktajlu tworzone są przez ostrożne nalewanie poszczególnych płynów, tak aby się ze sobą nie wymieszały. Najczęściej sok pomarańczowy (górna warstwa koktajlu) nalewa się na lód lub na łyżkę, tak by delikatnie osiadał na pozostałych składnikach. Owocowy przyjemny smak koktajlu pochodzi z mieszanki wódki, likieru brzoskwiniowego oraz soku żurawinowego i pomarańczowego.

Blue Lagoon

Niebieski wakacyjny drink na bazie wódki i blue curacao o cytrusowym posmaku. Poza alkoholami potrzebne są: lemoniada i sok z cytryny. Blue lagoon jest bardzo popularny w letnie dni, nie jest mocny, ani bardzo słodki, a dzięki cytrynowej nucie bardzo orzeźwia.

Wymienione koktajle najlepiej smakują przyrządzone przez profesjonalnego barmana. Tylko osoba biegła w swoim fachu odpowiednio zbilansuje słodkie aromaty soków i mocne smaki trunków alkoholowych.