Kelnerski savoir-vivre w pigułce

Zawód kelnera wymaga odpowiedniego przygotowania i naturalnych predyspozycji, takich jak np. zamiłowanie do pracy z ludźmi. Ponadto każdy kelner powinien znać savoir-vivre tego zawodu I wiedzieć czego wymagają od niego zarówno klienci, jak i przełożeni.

Zasady kelnerstwa – co powinien wiedzieć i stosować w praktyce każdy kelner?

Dobry kelner jest zawsze uprzejmy i dba o potrzeby gości. Potrafi zachować spokój nawet w nerwowych sytuacjach.

W kodeksie savoir-vivre każdego kelnera znajdują się też inne, niepisane zasady, które odnoszą się do tego, że kelner w trakcie pracy nie spożywa alkoholu i nie pali papierosów, a także zawsze nienagannie wygląda. Szczególnie ważny jest zadbany, estetyczny strój,  odpowiednie buty, zadbane paznokcie i włosy, a w przypadku kobiet również odpowiedni makijaż. Ponadto każdy kelner, zgodnie z zasadami savoir-vivre powinien znać wszystkie dania z karty, wiedzieć z czego są przygotowane i jak serwowane aby móc odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów. Kelner powinien też znać sposoby ułożenia naczyń i sztućców na stole oraz wiedzieć jak obsługiwać klienta w czasie przywitania, poprowadzenia do stolika, podawania karty, serwowania wina i innych trunków, a także podawania posiłków i przenoszenia rachunków. Tego wszystkiego kelner uczy się nie tylko w codziennej pracy ale znacznie wcześniej – w czasie nauki w szkole kelnerskiej lub podczas kursu.

Gdzie można poznać kelnerski savoir-vivre i czy warto?

W czasie nauki zawodu w renomowanych miejscach, takich jak np. szkoła kelnerska w Warszawie kursanci poznają nie tylko specyfikę pracy kelnera, ale też zasady, którymi należy kierować się w codziennej pracy. W przypadku osób, które nie ukończyły profesjonalnej szkoły możliwe jest udanie się np. na szkolenie kelnerskie lub kurs, gdzie również można zapoznać się z zasadami pracy i niepisanym, kelnerskim kodeksem savoir-vivre.

Savoir-vivre w pracy kelnera ma szczególne znacznie, dlatego każda osoba, która chce pracować w restauracji powinna znać te unikalne, złote zasady obsługiwania gości, by wiedzieć jak się zachować i o czym pamiętać.