Jeśli nie nauczysz się parzyć tej kawy, na pewno nie zostaniesz baristą

Espresso – intensywne w smaku, aromatyczne, z ciemną pianką na wierzchu. Jego kolebką są Włochy, gdzie w 1901 roku powstał pierwszy ekspres ciśnieniowy. Od wynalezienia ekspresu ciśnieniowego do zaparzenia pierwszej prawdziwej kawy espresso minęło dobrych kilkadziesiąt lat. W latach 50-tych XX wieku espresso rozpoczęło ekspansję na międzynarodowe rynki, stało się bardzo popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Tajemnica smaku

Co sprawia, że espresso jest napojem uwielbianym nie tylko przez Włochów? Tajemnica tej aromatycznej kawy tkwi między innymi w mieszance ziaren, z której jest wytwarzana. Przyrządzana jest z mieszanek arabiki oraz robusty. Ziarna tej pierwszej nadają jej delikatności oraz aromatu, robusta natomiast wpływa na charakterystyczny posmak goryczy oraz gęstość kawy. Nie bez znaczenia jest też sam proces parzenia kawy: ziarna muszą być zmielone bezpośrednio przed parzeniem, temperatura wody w ekspresie nie powinna przekraczać 86-90°C, czas ekstrakcji nie powinien być dłuższy niż 25-30 sekund. Espresso serwuje się w podgrzanych filiżankach, a jedna porcja kawy to około 25 mililitrów. Dominujące są tutaj trzy smaki: słodycz, kwasowość i gorycz. Espresso serwowane jest zazwyczaj razem ze szklanką źródlanej wody. Po wodę powinno się sięgać każdorazowo przed łykiem kawy – dzięki temu kubki smakowe będą oczyszczone, a smak kawy wyda się intensywniejszy. Espresso stanowi bazę wielu innych kaw, między innymi cappuccino, late macchiato, flat white czy americano.

Skąd czerpać wiedzę o kawie, czyli o kursach dla baristów słów kilka 

Miłośnicy kawy oraz osoby, które wiążą swoją przyszłość z gastronomią mogą wziąć udział w specjalnym szkoleniu. Kurs dla baristów, bo o nim mowa, przybliży nie tylko historię kawy, ale też pozwoli na zdobycie praktycznego doświadczenia w profesjonalnym parzeniu kawy. W programach realizowanych podczas kursu znajduje się miejsce na teorię: omówienie gatunków kaw, sposobów jej wypalania i przechowywania. Jednak prawdziwa gratka to część praktyczna: dobieranie porcelany, nauka odpowiedniego spieniania mleka czy wreszcie nauka parzenia różnych kaw przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Jeśli chcesz zostać baristą, musisz nauczyć się parzyć prawdziwe espresso. Na szczęście możesz zapisać się na profesjonalny kurs dla baristów, by pod okiem ekspertów poznać tajniki parzenia tej wyjątkowej kawy.